Jak uspořádat nábytek v malém obývacím pokoji

Pokud nemáte volného místa ve svém domě či bytě právě nazbyt, měli byste využít všech vychytávek, které vám pomohou svěřený prostor zútulnit, a přitom vybavit maximálně efektivně a prakticky.

Bojovat totiž musíte nejenom s estetikou obývacího pokoje, ale také s jeho optimálním uspořádáním a v neposlední řadě také s dostatkem úložných prostor.

Opravdu je nutné mít vždy pohovku?

Pohovka do obývacího pokoje zkrátka patří – tedy tak nám to alespoň tvrdí všichni bytoví designeři. Jsme na ni zkrátka a dobře zvyklí a bez ní si útulně zařízený prostor snad ani neumíme představit. Ovšem pokud začneme přemýšlet trochu kreativněji, zjistíme, že pro stejný efekt můžeme docela dobře zvolit i židle, křesla nebo jiné vybavení, jež nám umožní se pohodlně posadit.

I obyčejné sedací vaky či třeba odpočinkový koutek zařízený v orientálním stylu (tedy se spoustou polštářů a podušek) nám může pomoci výrazně zvýšit pocit prostoru. A je třeba poukázat také na to, že jednotlivé židle, křesla apod bývají obecně cenově výhodnější než větší pohovky.

Dodejte svému obývacímu pokoji soulad

Návrháři interiérů se v poslední době uchylují i k dalšímu triku. Sází totiž na lichý počet libovolných kusů nábytku. A proč? Protože díky tomuto řešení bude váš obytný prostor harmoničtější a méně formální.

Proto se vždy snažte vyhnout sudému počtu křesel, židlí apod. (samozřejmě závislosti na počtu členů vaší rodiny). A pokud to přece jen nepůjde, rozdělejte je do skupin, které spojuje stejný design (dvě mohou být dřevěné a dvě kovové apod.). Budete překvapeni, jak skvěle bude tato kombinace vypadat.

Soustřeďte se na úložný prostor

Oblíbené obývací stěny vypadají sice opravdu krásně, ale jen málokdy nabídnou tolik úložného místa, kolik bychom potřebovali. Mnohdy dávají k dispozici spíše místa pro uložení nejrůznějších dekorací a uzavřených skříněk určených pro „všechny ty domácí nezbytnosti“ mívají spíše poskrovnu.

Přečtěte si také:  Bytový textil dokáže vyladit každý interiér. Jeho správné kombinování může být však umění

Mnohdy je tady lepší, pokud do svého obývacího pokoje pozvete kompaktní komody. Velké šuplíky nabídnou mnoho přehledného místa a horní strana komod může sloužit právě jako místo pro dekorace. A jako bonus bude celá místnost působit vzdušněji, protože její stěny odshora až dolů nezakryje robustně působící nábytek.

Ale pokud se obývacích sestav přece jen vzdát nechcete, zvolte je v případě malých místností ve světlé barvě. Ta totiž dokáže opticky vylepšit vzhled pokoje a dodá mu vzdušnost lehkost.

Použijte barvy v tom správném spektru

I ty totiž navodí skvělý pocit většího prostoru. Jako první však musíte vsadit na správné rozložení velkých předmětů. Všeobecně platí ,že pokud máte malý, a navíc ještě úzký prostor, mělo by dostat přednost ustavení většího nábytku vždy na konci místnosti. Tím získáte poměrně velkou otevřenou část která poskytuje dobrý základ pro jakákoliv další řešení.

A jak do této filosofie zakomponovat barvy? Začněte těmi neutrálními a použijte je několika způsoby. Jsou to totiž právě ony, jež na jedné straně vytvářejí pocit svěžího a vzdušného prostoru a jedním dechem rovněž dávají více prostoru vaší kreativitě, týkající se dekorací a dalších drobných předmětů, jimiž je nutné pokoj zařídit.

Ovšem pokud jste opravdu odvážní, můžeme do svého malého obývacího pokoje „propašovat“ i zářivé a veselé barvy. Ale jen tak, aby vždy zlepšily vaše pohodlí. To kupříkladu znamená, že každá z nich by se měla v místnosti 2-3krát opakovat (ne více a ne méně).

Samotný nábytek by pak měl spíš vyznávat jednu jedinou barevnou a dekorativní vlnu. To však bývá možné jen v případě, že ho pořídíte na místě, které vám poskytne velké možnosti výběru. Proto doporučujeme nábytek XXXLutz.

Design Interior Design Furniture  - emelieewestman / Pixabay
Jak uspořádat nábytek v malém obývacím pokoji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *