Víte, jaké výhody vám přinese vytápění dřevěnými peletami?

Zjišťovali jste někdy, jakou částku zaplatíte v rámci svého ročního vyúčtování právě za vytápění? Průměrně to bývá několik desítek tisíc. Leckdy platíme zejména za komfort, a přitom mnohdy zcela zbytečně.

Ekologické materiály v čele se dřevem mohou totiž být při zisku tepla stejně komfortní jako oblíbená elektřina či plyn. Na mysli máme zejména módní a snadno dostupné pelety.

Co jsou to vlastně pelety

Když se na ně podíváme, zjistíme, že jde o lisované válečky z dřevní štěpky s malým průměrem a o délce zpravidla 5-40 mm (tady záleží na druhu). Ale nenechte se mýlit, i když topíte odpadem, můžete se spolehnout na vysokou výhřevnost. A čísla? 18–20 MJ/kg, což bez potíží předčí mnohé druhy nekvalitního uhlí.

Ale dřevěné pelety bodují také cenou. Srdnatě čelí všem nepříznivým prognózám a nezatěžují váš rodinný rozpočet více, než je nezbytně nutné. Pořídíte je okolo 5 000 Kč za jednu tunu. A jaké množství budete k vytápění potřebovat? Průměrná domácnost se vejde do 4-5 tun a to i s potřebnou rezervou na opravdu krutou zimu.

Přečtěte si také:  5 tipů, jak na sekání trávy – dopřejte si svůj vysněný trávník

O své pohodlí nepřijdete

Jsou tedy mnohem levnější než jiné zdroje „čistých“ energií. A nemusíte se bát žádného nepořádku ani pracného čištění kotle. Pelety samy o sobě jsou bezprašné, uskladníte je třeba v předsíni nebo v malé technické komůrce. A při spalování po sobě díky svým vlastnostem zanechávají minimum popela, takže se obejdete bez častých návštěv sklepa i pracného čištění kotle.

Pelety pořiďte dřív, než udeří první mrazy

Cena pelet (stejně jako u jakéhokoliv jiného paliva) podléhá sezónním výkyvům. Pokud jste nestihli výhodný nákup v létě, využijte ještě nízkých cen, které panují v relativně teplých měsících podzimu. Jakmile se o slovo přihlásí první mrazíky, poletí cena jakéhokoliv topiva prudce vzhůru. Nečekejte a pořiďte si pořádnou zásobu na zimu už teď. Chcete dopravu po celé ČR zdarma a to už od nákupu jedné palety? Jděte na stránky Optimtop.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *