Jak šel čas s náklaďáky MAN – okénko do historie

Současná nákladní a kamionová doprava představuje hvězdné nebe, kde září značky jako Scania, Volvo, tahače DAF XF a mnoho dalších. Jednou z takových stálic je i značka MAN, kterou si nyní představíme.

Od relativně skromného montážního závodu až po světovou špičku na poli nákladních automobilů, od řetězového pohonu přes tanky po nákladní auta MAN TGA a novou generaci vozů… Historie nákladních vozidel značky MAN trvá již přes sto let a za tu dobu prošla řadou zvratů. Pojďte se s námi vydat na krátkou procházku dějinami této veličiny mezi užitkovými vozy!

Počátky na březích jezera

Historii společnosti MAN bychom mohli teoreticky sledovat až do 18. století, ale teprve konec století 19. a jméno Rudolf Diesel určily směr, kterým se tato strojírenská firma měla následně ubírat – totiž k výrobě motorových vozidel. První Dieselovy motory ale zatím sloužily především k pohonu továrních strojů. Do prvního komerčně produkovaného nákladního vozu bylo ale tou dobou ještě daleko – musíme si počkat až do roku 1915.

Tehdy zahájil svou činnost malý montážní závod M.A.N. Saurer Lastkraftwagen v Lindau na břehu Bodamského jezera. Původní produkce závodu se sestávala z lehčích vozidel s kardanovou hřídelí, jakož i z těžších vozidel z řetězovým pohonem. U Bodamského jezera nezůstala firma dlouho – hned po roce se přestěhovala do Norimberku.

Dvacátá a třicátá léta a utěšený rozvoj firmy

První naftový motor s přímým vstřikováním se konstruktérům firmy MAN podařilo po několikaleté práci osadit do nákladního vozu v roce 1924. Od roku 1928 začala firma sériově vyrábět třínápravové nákladní vozy, o dva roky později pak továrnu začaly opouštět i první trolejbusy. Nákladní vůz MAN se silou 140 koní se roku 1932 stal nejsilnějším vozem svého druhu na světě a společnost dál pokračovala ve vývoji stále efektivnějších pohonných jednotek.

Zlom druhé světové války

Podobně jako většina německého průmyslu, i firma MAN soustředila většinu své produkce k válečným účelům. Ačkoliv se pokračovalo i ve výrobě civilních nákladních vozidel, čím dál větší zastoupení měly i vojenské náklaďáky, tanky a další vojenská technika. S postupem války byla naprostá většina závodů MAN vybombardována a výrobní kapacity se ocitly prakticky na nule.

50. léta – firma vstává doslova z popela

Ani válka ale historii náklaďáků MAN neukončila. Roku 1950 firma zavádí mechanicky poháněný kompresor s účinností 46%, o rok později vyvíjí první dieselový náklaďák s turbodmychadlem. V 50. letech na německých silnicích můžete potkávat legendární náklaďáky MAN s „krátkým čumákem“, stejně jako autobusy a dokonce i traktory stejné značky.

Přečtěte si také:  Jak poznat skutečně spolehlivý výkup autovraků

Roku 1955 opouští firma svůj závod v Norimberku a stěhuje se do Mnichova. První zde vyrobený náklaďák, 515 L1, opouští linku mnichovského závodu v listopadu 1955.

Firma se vydává na úspěšnou trajektorii

Roku 1965 sjíždí z mnichovské linky nákladní vůz číslo 100 000. ikonou těchto let je nákladní vůz zvaný „Pausbacke“.

Roku 1971 firma MAN přebírá společnost Büssing, včetně jejího ikonického loga lva. Zároveň začíná spolupráce s francouzským výrobcem Saviem a později i s Volkswagenem. Náklaďák MAN 19.280 je korunován náklaďákem roku 1978.

Osmdesátá a devadesátá léta ve znamení světové expanze

Firma již nevyrábí pouze v Německu, výroba se začíná rozjíždět i v Jižní Africe, USA, Turecku i Rakousku (díky převzetí značky ÖAF a Steyr). Určujícími produkty této doby jsou náklaďáky G90, M90 a F90 lehké, střední a těžké váhy, které definují formu nákladních vozidel MAN prakticky podnes.

Man F90 se stává nákladním autem roku 1987.

21. století dosud nabízí světlé vyhlídky

S novým tisíciletím nastavuje MAN novou laťku. Nákladní auta MAN TGA se stávají náklaďákem roku 2001 a dodnes zůstávají žádanými artikly a ikonickými představiteli těžkých nákladních vozidel. Společnost MAN roku 2001 přebírá i společnosti Neoplan (autobusy).

Řadu TGA v roce 2005 doplňují ještě řady TGL a TGM pro lehčí a střední kategorie nákladních vozidel. Společnost začíná využívat motory nové generace. V roce 2007 přichází ještě nákladní vozy řady TGX a TGS, které jsou pokračovateli řady TGA z roku 2000. S osmiválcovými motory V8 a silou 680 koní byly toho času tyto vozy nejsilnější svého druhu.

S koncem první dekády přichází MAN i s hybridními autobusy, které šetří palivo až o čtvrtinu.

Ani v dalších letech se vývoj nezastavuje.

  • 2012 – Společnost přichází s výfukovým systémem EURO 6.
  • 2014 – Nový motor TGX D38 přináší bezprecedentní poměr cena/výkon.
  • 2016 – Lehký nákladní vůz MAN TGE s nosností 3-5 tun doplňuje spektrum tvořené ostatními sériemi. Nosnost všech vozidel se nyní pohybuje mezi 3-44 tunami.
  • 2017 – Všechny nákladní vozy MAN jsou nově napojeny na nezávislou logistickou platformu RIO, který usnadňuje plánování tras, oprav a managementu vozové flotily.
  • 2018 – Hitem je elektromobilita a MAN přichází s plně elektrickým městským náklaďákem eTGE o nosnosti 3,5 – 26 tun.
  • 2020 – Přichází nová generace všech nákladních vozů MAN. Úspornější, digitálnější, usnadňující orientaci řidiče. MAN TGX z této nové série se stává nákladním vozem roku 2021.

Budoucnost podle zatím dosažených met nevypadá špatně, co říkáte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *