Stres i touha po dokonalosti: Jak poznat poruchy příjmu potravy?

O anorexii či bulimii jistě každý slyšel. Patří mezi nejčastější poruchy příjmu potravy u žen, ale mohou jimi trpět také muži. Mezi méně známá, ale také velmi závažná onemocnění se pak řadí psychogenní přejídání, drunkorexie nebo ortorexie. Počty nemocných rostou a důvodem je zejména enormní stres v souvislosti s požadavky na vzhled a vlivem sociálních médií, které doslova diktují „ideál krásy“, kterého chtějí mnohé ženy nebo někteří muži docílit za každou cenu. I za tu, že se stávají „otroky jídla“. Jak od sebe odlišit různé formy poruch příjmu potravy?

Žádný módní výstřelek

Hned na úvod je třeba vyvrátit mýtus, který se s poruchami příjmu potravy pojí. Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o módní výstřelek, kterému právě dcera nebo kdokoli jiný z blízkých propadl. Není tomu tak, extrémní snaha o dokonalý vzhled spojená s úzkostmi, odporem k jídlu nebo výčitkami ze stravování, abnormální vážení několikrát denně a nízké sebevědomí s odmítáním vlastního těla jsou symptomy psychické poruchy, která vyžaduje adekvátní léčbu. Navíc včasná diagnostika může zachránit postiženého od fatálních následků, nesmí se zapomenout, že desetina případů končí smrtí.

Anorexie

Velmi nebezpečnou formou psychického onemocnění je anorexie, kterou trpí zejména ženy mladého věku, výjimkou ale nejsou ani děti od 10 do 14 let, u kterých se může rozvinout po negativních událostech ve škole, jako je šikana. Alarmem pro rodiče a blízké je váha o 15 procent nižší, než je doporučený průměr pro věk a danou výšku, případně posedlost zdravou stravu vedoucí k úzkostem při konzumaci potraviny, která nezapadá do požadovaného schématu.

Přečtěte si také:  Co pomáhá na bolest zad preventivně i při akutních obtížích

Bulimie

Jídlo v toaletní míse? Důsledky vlčího hladu, kterému podléhají nejčastěji ženy na prahu dospělosti a pak také zralé ženy, které se snaží tímto způsobem utišit stresovou reakci pomocí doplnění sacharidů. Následují výčitky a zvracení, tento kolotoč drží nemocné v pasti, ze které může pomoci jen vhodná terapeutická léčba.

Psychogenní přejídání

Mezi další vážné psychologické poruchy patří psychogenní přejídání, které se střídá s fázemi přísné diety. Spouštěčem abnormálního přejídání bývá kumulovaný vnitřní stres a napětí, od kterého si dotyčný chce ulevit jídlem.

Drunkorexie a ortorexie

Zahánět hlad sklenkou vína? Snaha o dosažení štíhlé postavy tímto způsobem vede k nebezpečné závislosti na alkoholu. Drunkorektici navíc střídají fáze pití s hladověním, alkohol pak zdánlivě tlumí pocity hladu. Bohužel tato psychická porucha má devastační účinky na psychiku i na tělo. Mezi nebezpečné formy psychických onemocnění se řadí i ortorexie, která je založená na patologické posedlosti zdravou výživou a vede k abnormální ztrátě hmotnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *