Pronájem bytu v Plzni – jaká odpovědnost leží na bedrech majitele pronajímané jednotky

Jednou z nejvýhodnějších možností, jak získat extra peníze, je pronájem bytu. Plzeň je v tomto případě ideálním místem k realizaci vašich plánů. Proč? To se dozvíte o pár řádků níže. Kromě toho zjistíte také, jaká práva a povinnosti vám z tohoto počinu vyplývají, a za co naopak bude zodpovídat váš nájemník. Chystáte-li se pronajmout svou nemovitost, pak si pozorně přečtěte následující text.

Pronájem bytu v Plzni – na koho cílit

Získat vlastní prostory k bydlení v České republice je pro mladé lidi rok od roku náročnější. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí zejména v atraktivních lokalitách větších měst. Mezi takové patří například Plzeň, jež je vyhledávaným místem pro život, díky perfektní občanské vybavenosti, místní univerzitě a bohatému kulturnímu životu.

Většina mladých čechů si luxus v podobě vlastní nemovitosti může dovolit až po třicítce. Z toho důvodu mnoho z nich spoléhá na pronájem jakožto na dočasné řešení, než získají prostředky na koupi bytu. Fenoménem dnešní doby je sdílení pronajatého prostoru k bydlení s více lidmi. Tento způsob bydlení využívají obvykle vysokoškoláci, ale také blízcí přátelé, kteří chtějí ušetřit na nájemném. V Plzni, kde se nachází vyhledávaná vysoká škola, je proto výhodné cílit s pronájmem právě na studenty.

Za co je majitel pronajatého bytu zodpovědný

Bydlení v podnájmu je kupodivu často výhodnější než život ve vlastním, jelikož nájemníkovi odpadají některé povinnosti, jež připadají na vlastníka. Obecně platí, že pronajímatel nese odpovědnost za následující věci:

  • Zajištění nerušeného užívání pronajímaného bytu
  • Platba daně z pronájmu nemovitosti
  • Provádění nezbytných oprav, za něž zodpovídá majitel bytové jednotky

Kdo platí pojištění a jaké?

Pojištění pronajímané nemovitosti by měl řešit majitel jednotky i nájemce.. Majitel odpovídá za pojištění proti živelným škodám, krádeži, vandalismu, zkratům, a podobně. Zkrátka proti událostem, jež postihují nehmotný majetek, to znamená objekty, se kterými se v bytě nedá hnout.

Přečtěte si také:  Plot, který bude vyhovovat i vám

Pakliže zařízení jednotky patří vlastníku nemovitosti, měl by si sjednat také pojistku na domácnost. Pokud je vybavení ve vlastnictví nájemníka, vyřizuje si tuto záležitost on. Pro dobro nájemce je vhodné také zařídit pojištění odpovědnosti nájemníka, kdyby náhodou v bytě zapříčinil nějakou škodu.

Za co odpovídá nájemce

Každý nájemník je povinen stejně jako majitel pronajímané jednotky dodržovat podmínky smlouvy. Ty jsou totiž závazné a je zakázáno obcházet je bez vůle pronajímatele . V případě, že nájemník tyto podmínky nedodržuje, může ho vlastník nemovitosti nechat vystěhovat, nebo vyžadovat náhradu za způsobené škody, pokud je tak ve smluvních podmínkách uvedeno.

Mezi základní povinnosti nájemníka patří:

  • Platit řádně a včas dohodnutý nájem
  • Udržovat byt ve stavu, v jakém jej převzal
  • Provádět nezbytné opravy spojené s užíváním bytu včetně úhrady nákladů za ně
  • Vyvarovat se rozsáhlejším stavebním úpravám bez svolení majitele

Jste na konci článku a nyní už máte přehled o tom, jaké slasti a strasti s sebou nese pronájem vlastního bytu. Dočetli jste se, že v Plzni je díky výskytu univerzity výhodné cílit inzerci na vysokoškoláky. Zjistili jste, za co zodpovídáte jako pronajímatelé vy, a co je povinností nájemníka. A dozvěděli jste se také, jaký druh pojištění je třeba zařídit, a kdo jej hradí. Teď už stačí jen připravit smlouvu a začít inzerovat.

A jakou zkušenost s pronájmem bytu v Plzni máte vy? Narazili jste někdy na problémového nájemníka, nebo jste se dostali až do situace, že jste ho museli nechat vystěhovat? Máte-li k dobru cennou radu nebo doporučení, s radostí je uvítáme v komentářích.

Tv Cabinet Wall Interior Design  - we-o_rd35qlqp7yqyp0thf / Pixabay
Pronájem bytu v Plzni – jaká odpovědnost leží na bedrech majitele pronajímané jednotky

Jeden myslel na “Pronájem bytu v Plzni – jaká odpovědnost leží na bedrech majitele pronajímané jednotky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *