Na jednom konci sud, na druhém pípa

Pivo je jeden z nejvíce oblíbených alkoholických nápojů v České republice. V nadsázce by se dalo říci, že pití piva je náš národní sport. No, aspoň něco nám Čechům jde opravdu dobře. A tak pravidelně držíme přední pozice v průměrné spotřebě piva na osobu za rok.

Pivo na prvním místě

Jenže pivo je kvašený, jen slabě alkoholický nápoj. Takže je jasné, že se dobře pije, ale rychle kazí, pokud není pasterizováno. Dost často si lidé na grilovací party pořizují bečku pivka na osvěžení. V době horkých letních dnů je však potřeba pivo udržet studené a tak se hodí chlazení na pivo. Pravda, dalo by se nahradit dobrou ledovou studnou, ale to je lehce nepraktické. Nejenom proto, že se pak sud ze studny špatně loví, a ne každý je majitelem studny. Chladící technika je prostě výdobytek moderní doby, který je dnes již běžně dostupný i pro domácí použití.

Správně točit pivo nemusí být věda

Pro přemístění piva ze sudu do sklenice se používá výčepní zařízení. Výčepní zařízení se skládá z více dílů. Pro návštěvníky hospod je viditelná v podstatě jeho koncová část, ze které se přímo čepuje a která je umístěna ve výčepu. Jmenuje se výčepní stolice, štamgasti ji ale neřeknou jinak než pípa. Další součásti jsou propojovací potrubí a hadice, kompresor a chladící zařízení. Jak to vlastně funguje? Na pípu je přes propojovací potrubí napojen sud s pivem. Druhým ventilem je přiváděn kompresorem vzduch (moderní doba si žádá moderní řešení v podobě CO2 nebo dusíku, ale držme se klasiky), který vytlačí přes ventily pivko do sklednice. Po cestě se ochladí, protože potrubí, přes které je hnáno prochází chladícím zařízením. A je už jen na výčepním, aby pivo bylo perfektní a mělo dobrou čepici.

Přečtěte si také:  Tři důležité prvky vaší ložnice

Kvalitní chlazení na pivo, chladící techniku a výčepní zařízení nakoupíte např. v e-shopu www.pivnichladice.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.