Vybavte si ložnici jednoduše teple – pomůže vám v tom flanel i mikroplyš
Obsah článku
Pokud nepatříte mezi experty na látky, budou vám oba materiály připadat na první pohled (a dokonce i dotek) velmi podobné. Ukážeme vám, jaký je mezi nimi rozdíl a poradíme také, pro koho se hodí.
Počítáte se mezi velké milovníky tepla nebo vám ke spokojenosti stačí pouze to, když máte v teple chodidla a prsty? A víte, co dělat, aby vaše nové povlečení z hřejivých materiálů zůstalo dlouho krásné? Na všechny otázky vám dnes odpovíme.
Jemné chloupky na dva způsoby
Mikroplyš i mikroflanel jsou pokryty jemnými chloupky. Uvidíte je i ucítíte. Ovšem podíváte-li se blíže, zjistíte, že první materiál pokrývají tisíce chloupků o vysoké hustotě, zatímco ten druhý jen „sem tam nějaký.“
Když se jich dotknete, budou na vás třeba mikroplyšová prostěradla působit jako pohlazení plyšového medvídka. Ano, přesně toho, na kterého si pamatujete z dětství. A mikroflanel? Ten připomíná spíše hladkou srst vysoké zvěře v letním období.
Když se chcete opravdu zahřát
A jaký typ materiálu tedy zvolit? Je teplejší mikroflanelové nebo naopak mikroplyšové povlečení? Prozradíme vám, že druhá možnost je správně. Výhodou tohoto materiálu jsou totiž zejména vynikající termoregulační vlastnosti. Ohřívá se okamžitě a teplo dlouho drží, takže když se v noci převrátíte na doposud nepoužívanou stranu polštáře, nezastudí vás – naopak.
Mikroflanel je hřejivý o něco méně. Takže pokud se v noci jen neradi zachumláváte „až po nos“, ale na druhou stranu je vám pod obyčejným bavlněným nebo polyesterovým povlečením zima, vsaďte právě na tento skvělý materiál. I on vám poskytne báječně komfortní spánek.
Náš tip: Oba materiály působí na první pohled luxusně. Přes postel tak nemusíte přehazovat žádný přehoz – jen ji ráno pěkně ustelte a o příznivý dojem na případné návštěvy je postaráno.
Moderní materiály v mnoha směrech překvapí
A z čeho jsou vlastně mikroplyšové deky vyrobeny? Možná vás to překvapí, ale všechny bytové textilie, které mají ve svém názvu mikro, tvoří 100 % polyester. Jde o univerzální pomůcku, díky níž budete mít okamžitě jasno. Mikro = polyester.
Ale nenechte se zmýlit, umělý původ textilií může být v mnoha směrech výhodou. Zcela jistě tak například oceníte to, že vaše čerstvě vyprané povlečení nebo deky velmi rychle uschnou. Stačí je jen přehodit přes sušák nebo přes dveře. Nevytahají se. A potěší i svou stálobarevností. V pračce totiž nedochází k nadměrnému otěru ani k pouštění vláken, což ostatně oceníte i přímo v domácnosti.
A jejich další vlastnosti? Neusazuje se v nich prach a díky absenci drobných vláken, jež se jinak uvolňují například z bavlny, je ocení i astmatici a alergici. Jsou skvělé jak pro dospělé, tak i pro malé děti.
A jak je to s údržbou? Žehlit netřeba – vlastně to ani není žádoucí, to si pamatujte. Pokud nepřekročíte doporučenou teplotu praní (která se pohybuje mezi 40-60 °C), nikdy se nepomačkají a budou stále vypadat skvěle. Během praní však nedoporučujeme používat aviváž, mohla by vás o některé skvělé vlastnosti těchto textilií připravit. A to by byla rozhodně škoda.
Pozvěte si zimní atmosféru i do obývacího pokoje
Jak jsme si už řekli, mikroplyš (a trochu i mikroflanel) vypadají opravdu luxusně. Budou se vám tedy hodit i ve chvíli, kdy zatoužíte po nějaké nevšední bytové dekoraci. Mnohdy stačí i maličkost – jeden nebo dva mikroplyšové potahy na polštáře, které rozestavíte na gauči v obývacím pokoji. A až se vrátíte domů z podzimních plískanic, zahřeje vás tento pohled na duši.
A to zvlášť ve chvíli, kdy si dopřejete i nějaké živé barvy nebo nápadité vzory. A kde je pořídit? Široký výběr a nízké ceny, spolu s přehledným řazením a tříděním kategorií, naleznete v e-shopu Ceskeluzkoviny.cz.