Poradíme vám, jak na efektivní vánoční úklid šatní skříně?

Nepořádek a chaos v šatní skříni sice není vidět, o to horší pocit z něho máme. Není se čemu divit. Bortící se komínky oblečení pokaždé, když šatní skříň otevřete, nechají chladného jen málokoho. Nezoufejte, máme pro vás tipy, jak si sjednat pořádek, který vydrží, nejen o Vánocích.

Nevýhody neuklizené šatní skříně

Neuklizená šatní skříň má více nevýhod, než byste čekali. Může stát za vaším pozdním příchodem do práce… to když nemůžete najít váš oblíbený svetr a rozhodnete se, že bez něj zkrátka neodejdete.

Neuklizená šatní skříň vám také může pokazit příjemný pocit z čistě vypraného a hezky vyžehleného prádla. Voňavé a vyžehlené prádlo jednoduše ztratí svůj šmrnc v chaotické šatní skříni.

Rozčilovat vás bude i neustálá ztráta času, kterou způsobí neustálé hledání, skládání a přerovnávání oblečení. A dost! Je čas na konkrétní tipy pro uklizenou a organizovanou šatní skříň.

Nová a větší šatní skříň, další šatní skříň, rovnou celá šatna?

Ideálním řešením pro vaši nepořádnou šatní skříň je více úložného prostoru. Více místa vám umožní oblečení přehledněji uložit, a potom nemusí docházet k borcení komínků s oblečením. Problém tedy může vyřešit další šatní skříň, větší šatní skříň nebo rovnou celá šatna. Ne vždy je toto možné. Pokud ale přece jenom doma máte kumbálek, který nijak neplní svůj účel, povyšte jej na svou šatnu. Šikovnému kutilovi k tomu bude stačit pár návštěv v hobby obchodě.

Dress Shirt Department Store Rack  - hapis / Pixabay
hapis / Pixabay

Zbavte se všeho, co nenosíte. Nekompromisně!

Na novou skříň buď nemáte, nebo ji nechcete. Šatnu si pořídit nemůžete. Co teď? Doporučujeme zbavit se všeho, co nenosíte. Je čas na trochu upřímnosti. Udělejte si kávu, nalejte si sklenku vína. Udělejte si volné odpoledne. Pusťte si oblíbený seriál a do obývacího pokoje vynoste vše z vaší šatní skříně. Vše hezky na jednu hromadu. Potom berte kousek po kousku a rozhodněte, zda konkrétní kousek oblečení ještě vůbec nosíte.
Budete se divit, kolika kusům poskytujete azyl ve vaší šatní skříni úplně zbytečně. Rozlučte se s věcmi, které jsou vám nepohodlné, do kterých se nevlezete, na kterých je flek, který nejde vyprat.

Přečtěte si také:  Rodina by se měla scházet u prostřeného stolu

Co s věcmi? Doporučujeme využít místní charitu, kontejnery na textil. Ucházející oblečení můžete zkusit prodat. Některé kousky doneste i na kávu s kamarádkami. Možná si něco vezmou. Nepoužitelné kusy pak můžete využít jako univerzální hadry třeba do garáže.

Použijte organizéry, klidně si je doma vyrobte

Hodně pomůže, když prostor ve vaší šatní skříni ještě více rozčleníte. Použijte košíky i organizéry do šuplíků, které dnes běžně zakoupíte. Oddělte podprsenky od ponožek, dlouhá trička od krátkých. Rozhodně vaši šatní skříň přetřiďte podle sezóny. Nenechávejte v ní viset věci na zimu v létě a naopak. Na internetu naleznete tipy na vlastní výrobu oranizérů. Může vás to i bavit.

S úklidem ve vaší skříni začněte už při nákupu

Jestliže se vám často stává, že ve skříni máte kousky oblečení, které se tam jen převalují, ale moc je nenosíte, je dobré se zamyslet. Proč je nenosíte? Necítíte se v nich pohodlně? Jsou vytahané a neforemné? Důvodů může být hned několik. Unáhlený nákup, nerozumné nakupování ve slevách, špatná značka. Možná byste mohli přehodnotit celé vaše nakupovací myšlení. Nakupovat méně oblečení, zato kvalitní. Dívat se více na materiál. Upřednostňovat vaše pohodlí. Vzít si na nákup více času.

Starejte se o své prádlo, abyste jej rádi nosili

Za hromaděním oblečení v šatní skříni, které nikdo nenosí může být špatná péče o vaše oblečení. Zkuste se zaměřit na prací prostředky. Některé kousky oblečení snesou lépe prací gely. Rozhodující je i teplota a program praní. V neposlední řadě může pomoct třeba žmolkovač, díky kterému dostane vaše staré oblečení nový vzhled.

Vytvořte si návyk oblečení ukládat hned a pořádně

Za nepořádkem ve vaší šatní skříni může stát i častý spěch a nechuť rozházené oblečení hned uložit. Když si ale vypěstujete návyk oblečení hned věšet a skládat, půjde pořádek udržovat snáz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *