Které kovy přitahují magnety? Dá se magnetem najít zlato?

K čemu můžete přicvaknout magnet? Pouze k železu nebo drží i na jiných kovech a materiálech? A dá se magnetem sbírat zlato? Odhalte v článku taje feromagnetismu.

Co je vlastně magnet? Zmagnetizovaný materiál. Magnetizovat se dá takzvané feromagnetikum, což jsou různé materiály a dají se magnetizovat různými způsoby. Podle toho pak existují i magnety s různou magnetickou silou. Dnes nejpoužívanější jsou neodymové magnety.

Magnety dobře drží na jiných feromagnetických látkách a kovech.

Feromagnetické materiály, na kterých drží magnety

Magnety můžete přicvaknout na železo, nikl, kobalt či gadolinium, také na ferity, k jiným magnetům. Výborně budou držet i na různých slitinách, například na oceli.

Magnety se udrží rovněž na materiálech s povrchovou úpravou. Budou vám dobře držet na nabarvené magnetické tabuli, kancelářské magnety na whiteboardu nebo flipchartu s bílým povrchem, stejně tak na dvířkách ledničky.

Dá se magnetem hledat zlato?

Z výše uvedeného je zřejmé, že zlato ani jiné drahé kovy se k magnetům nepřitahují, jelikož se jedná o takzvaná diamagnetika, která se od magnetů dokonce slabě odpuzují.

Zapouzdřené neodymové magnety pro větší odolnost

Díky tomu, že magnetická síla funguje i přes barevný nátěr nebo ochrannou vrstvu, existují i magnety poplastované nebo pogumované. Ty jsou odolné oděru a můžete je využívat také venku, ve vlhku, na dešti.

Přečtěte si také:  Originální a praktické diáře přesně pro vás

Magnetická síla vzdáleností slábne

Čím silnější vrstvu mezi magnet a nosný materiál vložíte, tím se magnetická síla zmenšuje. Proto je například pro přicvaknutí silnější vrstvy papíru k magnetické tabuli potřeba silnější magnet. Zároveň, čím silnější materiál nosné plochy je, tím magnet bude držet lépe. Mnohem pevněji bude tedy držet magnet na silné železné traverze než třeba na slaboučkém plechu.

Neodymové magnety – nejsilnější magnety

Nejsilnější, dnes běžně dostupné magnety, jsou neodymové, zvané také „neodymy“. Jedná se o slitinu neodymu, železa a boru – NdFeB. Tato sloučenina se dá velice silně magnetizovat.

Malinké neodymové magnety udrží mnohonásobek své hmotnosti. V největších podobách se neodymy jako břemenové magnety využívají ve strojírenství, skladech, výrobě. Jejich výhodou je funkčnost i bez elektřiny.

Magnetik.cz pro inspiraci využití magnetů

Silné neodymové magnety využijete v domácnosti, hobby, sběratelství, také na zahradě, kanceláři, na cestách, ve výrobě, podnikání i dílně. Kde všude se vám mohou neodymy hodit a jak je využít, najdete například na blogu o magnetech Magnetik.cz. Mnoho typů magnetů seženete na webu Unimagnet.cz

Ať vám magnety dobře slouží!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *