Víte, jaké výhody má datové účetnictví?

V ČR jde zatím o horkou novinku, takže vám nic nebrání naskočit na moderní vlnu tohoto moderního přístupu k vedení firmy. Zajímá vás, o co vlastně jde?

Obvykle si účetnictví představujeme jako něco složitého a nepřehledného. A nezáleží na tom, jestli se jedná o klasické služby nebo třeba o účetnictví pro startupy. Ovšem to datové se této definici přece jen tak trochu vymyká.

Jednoduchá práce s daty

Přesně tak, o ničem jiném vlastně datové účetnictví není. Jednoduše využíváte všechny informace, kterými vaše firma disponuje. Ukládáte je, třídíte je, analyzujete a vyvozujete z nich závěry. Nepřekvapí proto, že se datové účetnictví dělí do několika různých sekcí. Ve hře rozhodně není jen to finanční, narazit můžete také na:

  • nákladové,
  • daňové,
  • a manažerské.

Co byste o jednotlivých skupinách měli vědět?

Finanční data jsou vám nejspíše vcelku jasná. Napomáhají vám totiž splnit všechny legislativní požadavky. Daňové účetnictví se pak hodí zejména jako výstup pro externí stakeholdry. Ovšem co taková data nákladová?

Přečtěte si také:  Vietnamská káva vám zachutná klasicky i s ledem

Ty musíte od obou předchozích bezpodmínečně oddělit, abyste skutečně pronikli do fungování své firmy do hloubky. Můžete tak lépe spravovat účetní data i finanční systémy v rámci celé své organizace. Snadno odhalíte „černé díry“ i všechny rezervy, jimiž vaše firemní struktura disponuje a můžete se tak v důsledku připravit prakticky na jakoukoliv situaci.

A nesmíme zapomenout ani na informace manažerské. Ty se vám budou hodit ve chvíli, kdy přijde na řadu jakékoliv důležité rozhodnutí. Vše, co uděláte, tak bude vycházet z čisté informovanosti, nikdy nebudete tzv. vařit z vody.

Kdo vám může se vším pomoci

Jak jsme již řekli, datové účetnictví zatím není v ČR příliš rozšířené. Chcete-li tedy poznat všechny jeho výhody, zamiřte ke specialistům. Najdete je ve firmě Dype, jež patří v tomto ohledu mezi průkopníky. Tady vám vše vysvětlí a pomohou s obtížným rozjezdem. Více se dozvíte na stránkách Dype.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *