Jak udělat mandlovou mouku

Mouky z ořechů jsou důležitou součástí jídelníčku pro všechny, kdo se snaží stravovat zdravě. Dodávají nám spoustu vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek, a navíc si je můžeme snadno připravit i doma. Podívejte se, třeba na to, jak udělat mandlovou mouku za pár minut.

Pokud si ji rozmixujete sami, můžete si být získanou kvalitou a především čerstvostí maximálně jisti. Vyhnete se tak problémům se suchými nebo špatně zpracovávanými ořechy (není výjimkou, že mandlová mouka z obchodů může obsahovat např. stopy arašídů apod.).

Jak udělat mandlovou mouku – vsaďte na důkladnou přípravu

Samotný proces není nijak složitý. Je nutné dbát pouze na to, abychom použili ty správné mandle. Vybírejte kvalitní, šťavnaté a v dobrém balení. A rozhodně vsaďte i na větší gramáž – bývá totiž levnější.

Mouka se vyrábí z mandlí bez slupky. Ale není nutné je už v tomto stavu pořizovat. Naopak. Ušetříte, pokud vsadíte na mandle ještě neoloupané. Můžete je totiž doma patřičným způsobem ošetřit sami. Na tom, jak hořkou slupku z mandlí (obsahující škodlivé a ve větším množství nebezpečné látky) odstraníte, totiž opravdu záleží.

Zatepla nebo za pomoci studené vody?

To je zásadní otázka, kterou si při přípravě mandlí položit. Obvykle se u nás používá metoda „rychlovarné konvice“. Mandle zkrátka zalijeme ve vhodné misce horkou vodou, necháme několik minut odstát a uvolněné slupky pak jednoduše vymneme mezi prsty. Bohužel se při tomto způsobu připravíme i o část nutričně cenných látek.

A jak by tedy měla správná příprava mandlí na mouku vypadat? Zakoupené ořechy vhoďte na 60 vteřin do horké vody. Doporučujeme použít sítko. Po této době totiž budete muset mandle rychle vytáhnout a přemístit je naopak do vody ledové – a to doslova. Mísu napusťte co nejstudenější vodou a přidejte ještě několik kostek ledu. Jedině tak okamžitě zastavíte var. A slupky? Ty půjdou od jader sloupnout doopravdy snadno, navíc se nebudete muset potýkat s horkou vodou.

Přečtěte si také:  Jak zhubnout do plavek?

Jak na samotné mletí mouky z mandlí

Klíčové je množství – připravujte proto raději svou novou surovinu na pečení po menších porcích. Mandle také musí předtím dokonale oschnout. Jen pouhé vysušení ručníkem nestačí, i tak je raději nechte pár hodin odpočívat třeba na velkém tácu, rozložené do jedné vrstvy. Teprve poté je vložte do mixéru.

Ovšem po částech – dle velikosti mixéru vhoďte jen 4-6 lžic mandlí. Zapněte přístroj na nejvyšší otáčky a mixujte okolo 10 sekund. Čas je stejně důležitý jako množství. Mandle totiž patří mezi ořechy s nejvyšším podílem tuků. Z mouky by se vám totiž lehce stalo oříškové máslo. A to by byla určitě škoda. I když i tento produkt můžete samozřejmě použít do pečení.

Náš tip: Chcete-li opravdu jemnou mouku, prosijte ji po rozmixování ještě přes sítko.

Jeden postup – nekonečně možností

Stejným způsobem lze připravit  i další ořechové mouky. Jakmile jejich kouzlu propadnete, už nikdy nebudete chtít péct bez nich. A kde pořídit tolik ořechů za výhodné ceny? Vyzkoušejte specializovaný e-shop Nutsman.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *