Jak investovat do zlata?

Zlato funguje jako platidlo a uchovatel hodnoty již dlouhá tisíciletí. První zlaté mince vznikaly kolem roku 500 př.n.l., ale mince s obsahem zlata se razily již o 300 let dříve. Zlato se ovšem osvědčilo nejen jako měna, ale také jako nástroj pro zajištění majetku proti inflaci. Hodnota zlata totiž roste spolu s životními náklady a spotřebitelskými cenami.

Nákup fyzického zlata

Do zlata lze investovat různými způsoby. První metodou, která se logicky nabízí, je investice do fyzického zlata prostřednictvím zlatých slitků. Nákup fyzického zlata má tu výhodu, že nemusíte důvěřovat žádné třetí straně, jelikož zlato má skutečnou hodnotu a vždy jej od vás někdo odkoupí. Nevýhodou je, že musíte zajistit bezpečné uložení a řešit odběr i dodání zlata. Investiční slitky bývají navíc dražší než zlato na burze a hůře likvidní.

ETF a futures

Dnešní digitální doba nabízí moderní způsoby, jak investovat do zlata. Jedná se především o futures kontrakty nebo ETF. Pomocí futures kontraktů se zlato obchoduje na komoditních burzách, přičemž nákupem kontraktu se zavazujete k odběru nebo dodání sjednaného množství zlata. Pokud ovšem futures před exspirací prodáte, tak se této povinnosti zbavíte. Investoři, kteří nakupují futures kontrakty, se díky tomu nemusí s fyzickým zlatem vůbec setkat.

Přečtěte si také:  Nebankovní půjčky Ostrava do 30000 Kč

Další populární kategorií jsou ETF fondy, které se obchodují formou cenných papírů na burze. Správci ETF fondů zaměřených na zlato využívají peníze investorů k nákupu fyzického zlata, futures atd. Nepřímou investicí do zlata je nákup akcií firem, které se zabývají těžbou nebo zpracováním zlata. I jejich hodnota je totiž výrazně závislá na zlatě.

Zlato a rozdílové smlouvy

Zlato lze obchodovat také přes rozdílové smlouvy. Ty jsou vhodné především pro krátkodobé spekulování na pokles nebo růst hodnoty. Při obchodování rozdílových smluv se využívá finanční páka, která výrazně zvyšuje zisky i případné ztráty. Velmi důležité je vybrat kvalitního CFD brokera, jelikož při obchodování vzniká střet zájmu mezi obchodníkem a brokerem. Také proto nejsou rozdílové smlouvy vhodné pro začátečníky.

Gold Money Gold Bars Gold Is Money  - hamiltonleen / Pixabay
Jak investovat do zlata?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.