Zahrnuje cestovní pojištění i případy, kdy vás někdo okrade?

Tisíce Čechů se rok co rok obracejí na zastupitelské úřady v zahraničí kvůli tomu, že se na cestách stali obětí zlodějů a přišli o cestovní doklady. Další tisíce se pak obracejí na své pojišťovny s žádostmi o náhradu škod způsobených odcizením osobních věcí. Ano, úřady i pojišťovny mohou pomoci s řešením následků krádeží během cest do zahraničí, problémům je ale vždy lepší předcházet. Někdy je to až překvapivě snadné. Na co si tedy dát při cestování pozor a jaké „proti-zlodějské“ tipy a triky se vyplatí si osvojit?

Obezřetnost na cestách se vyplatí

Jedno z klíčových pravidel každého cestovatele může znít jednoduše: nenechte se vyvést z míry a snažte se být vždy obezřetní a ve střehu. Zní to až banálně, ale skutečně už jenom tím, že nebudete nechávat své věci bez dozoru, výrazně eliminujete riziko potenciální krádeže. Stejně jako když se vždy ujistíte, že máte pečlivě zavřená zavazadla, zapnutý zip na batohu, zacvaknutou přezku u kabelky. Vyplatí se také vyhýbat místům se zvýšenou koncentrací lidí a tlačenicím.

Pokud cestujete autem, platí obdobná doporučení, které vám ostatně mnohdy připomenou i výstražné cedulky: ano, vaše auto není trezor. Nenechávejte v něm proto nikdy viditelně ležet cenné věci a vždy zkontrolujte, zda jste vůz řádně uzamkli.

Můžete-li (třeba v hotelu) využít k úschově cenných věcí trezor, neváhejte a této nabídky využijte. Jeho ovládání totiž nikdy není tak složité, jak by se možná někomu na první pohled mohlo zdát!

Tipy zkušených cestovatelů

S těmito riziky se na svých cestách přirozeně potýkají i zkušení cestovatelé — a zpravidla se shodnou, že velmi důležité je především to, abyste zlodějům zbytečně nedávali záminku k akci.

Přečtěte si také:  Víme, jak si můžete snížit cenu svých internetových nákupů

Chovejte se proto pokud možno nenápadně, zbytečně na sebe neupozorňujte, snažte se splynout s davem. I zloději si totiž obvykle vybírají snadné cíle a pokud budou nuceni překonávat větší množství překážek, či zaregistrují, že si dáváte na své věci pozor, zpravidla zaměří svou pozornost jinam.

Doklady, cennosti a hotovost je také dobré rozložit na různá místa a nenosit pohromadě v jednom zavazadle, natož v jediné peněžence.

Pro případ nouze je dobré si již před cestou zjistit kontaktní údaje na české zastupitelství, místní policii a případně další instituce, kde vám v případě ztráty dokladů či krádeže vašich osobních věcí mohou poskytnout radu či pomoc.

Co zahrnuje cestovní pojištění?

A když už k nějaké nemilé události tedy skutečně dojde, může vám s pokrytím materiálních škod pomoci dobré cestovní pojištění, které lze snadno sjednat i krátce před cestou online. Před jeho uzavřením si nicméně vždy pohlídejte, co všechno pojistná smlouva obsahuje. Vedle léčebných výloh by totiž jeho součástí mělo být i pojištění zavazadel, které vám pomůže — alespoň částečně — nahradit škody, které vám zloději způsobí. Zapomenout byste ovšem neměli ani na pojištění odpovědnosti, které vám pomůže v situacích, kdy nedopatřením způsobíte škodu či újmu vy sami někomu jinému.

Cestovní pojištění a krádeže

2 komentáře: „Zahrnuje cestovní pojištění i případy, kdy vás někdo okrade?

  • 11. 7. 2024 (12:52)
    Trvalý odkaz

    Jednou se mi povedlo ztratit mobil, pravděpodobně krádeží, když jsem nechala tašku na dece u pláže, když jsem se šla v Chorvatsku ve Splitu koupat. A pojišťovna naštěstí plnila pojistné, sic tam byla malá spoluúčast, ale dostala jsem většinu částky, co telefon stál, zpět. Pojištění jsem našla přes Srovnátor u Alianz.

    Reagovat
  • 14. 7. 2024 (15:40)
    Trvalý odkaz

    Asi hodně záleží, u jaké pojišťovny si ho sjednáte. Vím, že nějaké ho zahrnují, ale musíte mít vše nafocené a po samotné krádeži dokumenty od policie..

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *