Strojní průmysl patří k těm nejzásadnějším

Strojařina těžká dřina – skoro by se chtělo zaveršovat. Je tomu tak, protože musí být všechno přesné na milimetr. Pořád se v naší zemi dědí tohle řemeslo z generace na generaci.

Ve strojírenství je zapotřebí mít i specializované nářadí, například strojní svěráky. Těch je opravdu velké množství, namátkou brusičské, modulární, samostředící, sinusové a jiné. Jsou hlavním komponentem pro CNC obrábění, kde se používají s hydraulickým nebo mechanickým posilovačem. Velká sériová výroba se pak specializuje i na typ svěráků s vícenásobným upínáním nebo pneumatickým, jež disponuje velmi rychlým upínáním. Kutilové zase mají ve svých skříních svěráky příruční, které jsou doplňkem k vrtačce.

Zajímavý komponenty k soustruhu

Tím velmi důležitým je sklíčidlo na soustruh. Existuje ho několik druhů. Ty nejpoužívanější jsou soustružnické tříčelisťová sklíčidla, jež jsou vhodné pro upnutí rotačních součástí. Tyto sklíčidla pak také mohou mít části, jenž se dají vyměnit. Dalším z typů jsou soustružnické čtyř čelisťová sklíčidla. Některé druhy se upínají centricky, což v překladu znamená, že všechny jeho čtyři části se pohybují souměrně k ose. Některé z těchto čelisťových sklíčidel dokážou upínat každou čelist samostatně, jelikož se čelisti volně nastaví.

Přečtěte si také:  Montované haly nabízí moderní, rychlé a flexibilní řešení pro vaše skladovací a výrobní potřeby

Další ze sklíčidel jsou frézovací. Ty se upínají horizontálně na pracovní stůl, taktéž mají centrické upínání. Kromě 3 a 4 čelisťových se tento druh ještě dělí na ty, jenž mají točnici nebo otočné sklopno.

Setkání se strojními svěráky už ve škole

Mladá generace ještě pamatuje dobu, kdy se během pracovního vyučování setkala se svěrákem. Avšak přesný strojní svěrák je nástroj, který patří do rukou odborníkům. Pro CNC obrábění se obvykle využívají s hydraulickým nebo mechanickým posilovačem, jejichž výhodou je velká upínací síla za minimálního použití úsilí. Sériová výroba upřednostňuje svěráky s vícenásobným upínáním nebo pneumatické typy. Modulární svěráky disponují velkou přesností. Existují i svěráky nerezové – ty se využívají při EDM obrábění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *