Proč bradavky při kojení bolí? Leckdy za vše může nesprávná technika

Odborníci tvrdí, že ve většině případů je velmi nepříjemná bolest bradavek, k níž dochází během kojení, jednoduše způsobena tím, že se krmené dítě správně nepřisaje k prsnímu dvorci. I když si totiž často myslíme, že jde u děti o postup instinktivní, leckdy je nutné ho trochu zkorigovat.

Projděte si tedy jednotlivé body a zjistěte, zda odpovídají právě vaší situaci. A jestliže někde odhalíte problém, urychleně ho napravte. A na co si tedy dát pozor?

Správné přiložení dítěte k prsu. Jak má vypadat?

Zda je vše v pořádku lze určit podle následujících kritérií:

  • ústa dítěte by vždy měla být široce otevřená,
  • dítě musí svírat nejen bradavku, ale také většinu dvorce – a to zejména ve spodní části prsu,
  • brada bývá přitlačena k hrudi matky a dítě se jí prakticky dotýká nosem,
  • při sání také nesmí být slyšet žádné cizí zvuky, tedy kromě dýchání dítěte,
  • rty dítěte jsou vytočeny ven
  • a činnost rozhozeně nebolí.

Pokud všechny tyto body dodržíte, pak se vás bolest bradavek při kojení určitě týkat nebude. A ve hře není jen bolest.

Přečtěte si také:  Správně utěsněná okna vám dokážou ušetřit náklady na vytápění. Nejdůležitější je jejich správné seřízení 

Když se dítě neumí správně přisát

Zapamatujte si rovněž, že nesprávný postup při kojení může způsobit nejen bolest a poranění matčiných bradavek, ale také nedostatečnou tvorbě mléka. Nedostatečné nebo nerovnoměrné vyprázdnění prsních žláz pak nezřídka vede i vážným problémům a onemocněním (laktostáza, mastitida).

A jak dítě správně přiložit?

Nejdříve umístěte dítě k prsu tak, aby bylo zcela přitisknuto k vám. Jeho tělíčko v takovém případě vždy leží na úrovni hrudníku (pro větší pohodlí si můžete pomoci polštářem). Následně se bradavkou dotkněte nosu dítěte a jakmile otevře ústa, vsuňte dovnitř co největší plochu dvorce okolo bradavky. Pokud se dítě odklání, jemně ale důrazně ho přisuňte jemným zatlačením dlaní v oblasti lopatek. Nikdy mu nesahejte na hlavu, obvykle se lekne a nepřisaje se.

A pokud bolest přetrvává, můžete vyzkoušet gelové obklady Multi mam Compresses. Více se dozvíte na stránkách Kojenibezbolesti.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *