Ochrana očí v pracovním procesu je důležitá – hrozí jim totiž celá řada rizik

Pracuje vaše výroba či provoz s kyselinami a louhy? Musí se vaši zaměstnanci prodírat oblaky páry nebo kouře, případně jim hrozí poranění od ostrého předmětu či tělesa, které si to neřízenou trajektorií namířili prostorem třeba v důsledku opracovávání tvrdých materiálů? Pak by mezi vašimi pracovními pomůckami rozhodně neměly chybět kvalitní ochranné brýle.

Právě oči jsou totiž orgánem, jenž mozku zprostředkovává nejvíce smyslových vjemů. Hovoří se přibližně o 85 % procentech. A pokud budou mít pracovníci z jakéhokoli důvodu strach o jejich zdraví, budou je přivírat, odvracet apod., což v konečném důsledků sníží jak rychlost, tak i efektivitu jejich práce. A to by byla rozhodně škoda.

Naše oči ohrožuje celá řada faktorů

Mnohé z nich jsme už vyjmenovali. Ale věděli jste, že je může poškodit i vysoká teplota nebo třeba elektrický oblouk, k jehož vzniku dochází během spínacích operací? Čísla hovoří jasně – například v Německu dojde každý rok ke 300 000 úrazům očí. A abyste těmto rizikům u svých zaměstnanců předešli, vsaďte na výběr vhodných pomůcek podle mezinárodně uznávané normy norma DGUV 112-192 „Používání ochrany očí a obličeje.“ Ochranné brýle si tak díky ní vyberete doslova za pár minut.

Jaké brýle je možno pro práci poptat?

Existují čtyři jednoduše definované druhy, pokrývající celé spektrum vašich možných potřeb. Jde o:

  • brýle s obrubami – vhodné pro jemné mechanické práce,
  • brýle s oblastí pro čtení, které se uplatní při potřebě detailně prováděných prací,
  • brýle s plným výhledem, jež brání chemickému i mechanickému poškození očí,
  • svářečské brýle, určené proti tepelnému i optickému nebezpečí.

A jak poznat, které brýle se hodí právě pro vás? Ve skutečnosti je to celkem snadné. Stačí se řídit podmínkami konkrétního pracoviště. V úvahu berte světelné poměry (zamyslete se i nad použitím UV filtru), místo vykonávané práce (jiné brýle se hodí pro práci v hale a jiné např. pro úkony prováděné na vodě), stabilitu podmínek apod. A přihlédněte samozřejmě i k zákonným předpisů, jenž definuje Evropská norma pro bezpečnost práce.

Přečtěte si také:  Trápí vás potíže s klouby? Vsaďte na moderní metody

Vybírat můžete i podle barvy skel

Klasická čirá optika se hodí zejména pro běžné práce v interiéru. Chrání oči před mechanickými riziky, ovšem nedodávají nic navíc. Před tímto typem nebezpečí vás však ochrání i další typy skel, díky povrchové úpravě a dalším technologiím vám však nabídnou i mnohé další pozitivní vlastnosti.

Hledáte brýle pro práci venku? Jestliže vám jde o skvělý výhled a zároveň potřebujete dobrý kontrast při špatných poměrech světla, vsaďte na žlutá skla. Ta šedá se naopak uplatní při riziku oslnění při práci na příliš ostrém slunečním světle. Modrá skla pak dokáží zabránit oslnění způsobeném odrazem světla na okolních površích.

Pro práci uvnitř spíše uplatníte například skla antireflexní (AR), která zabrání únavě oči z nadměrných odrazů (např. na konstrukčních dílech). Pomoci může i technologie CNR, jež dokáže odfiltrovat škodlivé modré světlo z monitorů a zároveň poskytne skvělý kontrast. IR skla jsou pak vhodná pro svařovací práce, poskytnou totiž krom mechanické ochrany i účinný štít proti UV a IR záření.

A nesmíme zapomínat ani na polarizační brýle, chránící před oslněním horizontálním. Posledním typem je pak kombinace I/O alias Indoor/Outdoor, vhodná pro práci v různých prostředích s možností přechodu mezi nimi.

A nezapomeňte ani na pohodlí – polstrované obroučky, nastavitelné nosní přepážky nebo možnost zvolení délky a sklonu stranic by měly být samozřejmostí.

A pokud si s výběrem brýlí přece jen nevíte rady, obraťte se na specialisty. Hoffmann Group působí v tomto oboru už dlouhou řadu let a s výběrem brýlí pro vámi zvolené pracoviště vám jeho vyškolení pracovníci rádi pomohou.

Zdroj obrázku: Hoffmann Group

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *