Jak se přes zimu zahřát v chatě
Obsah článku
Přiznejme si to. Jsme národem chalupářů a této kratochvíle se nechceme vzdát ani v zimním období. A ani nemusíme. Určitě existuje mnoho možností, jak chatu vytopit. Ideální je klasické topení a ještě ideálnější, když si ho můžete na dálku zapnout na svém mobilním telefonu. Ne každý si ale tuto možnost může dovolit a na pár zimních dnů, které na chatě za rok strávíte, se to většinou ani nevyplatí.
Další možností jsou klasická kamna na dřevo. Problém ale je, že chatu potřebujete vytopit rychle. Než tedy kamna začnou hřát, nebo pokud je ani nemáte, bude se vám hodit přídavné topidlo.
Rychlé ohřátí díky přímotopu
Rychlým řešením je klasický teplovzdušný ventilátor. Teplo z něj přijde rychle, takže o to rychleji přestanete drkotat zimou zuby. Víří ale prach, takže není úplně vhodným topidlem pro alergiky a lidi s respiračními problémy. Také není úplně úsporný co se spotřeby energie týká.
Do koupelny infrazářič
Do koupelny na chatě si pořiďte infrazářič či karbonový zářič. Jedná se o topidla, která fungují na principu sálání. Ohřívají osoby, předměty a až od nich se ohřívá okolní vzduch. Díky této vlastnosti poskytují pocit tepla téměř okamžitě. Což v koupelně, kde zase tolik času netrávíte, určitě oceníte. Tato topidla se do koupelen hodí i kvůli své bezpečnosti a ekologickému provozu.
Tip: Přečtěte si jak využít infrazářiče po celý rok
Více žebřin olejového radiátoru, více tepla
Velmi oblíbené u chalupářů jsou olejové radiátory. Vypadají jako klasické radiátory, jen s tím rozdílem, že jsou na kolečkách, jejich použití je tedy možné kdekoli, a uvnitř žebřin je topný olej, který se ohřívá po zapojení do zásuvky. Neohřejí vás sice ihned, ale za to poskytnou příjemné teplo i po vypnutí, nevíří prach, jsou tiché a nejsou tak energeticky náročné jako klasické přímotopy. Čím více mají žebřin, tím větší prostor ohřejí.
Vyzkoušejte kombinaci topidel
Topidla se vyplatí kombinovat. Až přijedete na svoji chalupu, ihned si dejte do zásuvky olejový radiátor a následně zapněte klasický teplovzdušný ventilátor. Přímotop nechte puštěný tak dlouho, dokud se žebřiny olejového radiátoru pořádně nerozpálí. Pak ho můžete vypnout. Přece jen by vás jeho provoz mohl stát více.
Zamezte únikům tepla
Zvláště na chalupách si dejte pozor, aby vám drahocenné teplo nikam neutíkalo. Mějte vysoké prahy, dejte si na okna a dveře těsnění. Naučte se také v zimě větrat efektivně – intenzivně a krátce, aby chalupa příliš nepromrzla a vy jste ji následně nemuseli opět složitě vytápět.