Energetická náročnost budovy: Proč je tak důležitá a kdy byste ji měli věnovat pozornost?
Obsah článku
Posledních několik let je věnována velká pozornost zejména ekologii a úspoře energie, která je z hlediska některých odborníků klíčová. S tímto trendem se však můžeme čím dál tím více setkávat nejen v běžném životě, ale i například v podnikání. Právě zde jsou požadavky na úsporu energií opravdu citelné, což s sebou nese i nová pravidla a podmínky, které je třeba splnit.
Budoucnost spěje k nízké energetické náročnosti
Ekologie a ochrana životního prostředí jsou jedněmi z mála témat, která prostupují veřejností i politikou. O opatřeních spojených s nimi tak můžeme slyšet každý den, což vede k četným změnám v podnikání. Zpravidla musí podnikatelé dodržovat nové směrnice a podmínky, bez kterých jim jinak stát začne doslova házet klacky pod nohy.
Pokud vám patří jakékoliv prostory je na místě začít se zajímat o jejich energetickou náročnost. Přesný pohled na věc vám dokáže nabídnout PENB neboli průkaz energetické náročnosti budovy. Ten vám může vypracovat specializovaná společnost. Bez průkazu se neobejdou všechny budovy s energeticky vztažnou plochou nad 250 m2. Zákon č. 406/2000 Sb. však požaduje i takzvaný energetický audit, který je nutné provádět minimálně jedenkrát za tři roky. Tato povinnost se týká podniků s více než 250 osob či spotřebou vyšší než 5 000 MWh.
Dotace lze využít pro úsporu energie
Evropská unie, ale i Česká republika, to myslí se změnou k lepšímu opravdu vážně, a proto je možné narazit i na dotace na úsporu energie. Ty jsou zpravidla určené ke snížení energetické náročnosti budovy, obnově technologií uvnitř podniku a dalším prospěšným úpravám. V souvislosti s tím stojí za zmínku OPPIK čili operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, s jehož pomocí mohou podnikatelé v průběhu let 2021 až 2027 čerpat finance pro nákup méně energeticky náročných strojů a technologií.