Daňový přeplatek z Německa mívají Češi často. Lze ho získat až čtyři roky zpětně
Obsah článku
Pokud pracujete v Německu, ale stále ne zcela dobře rozumíte zdejším zákonům a nařízením, nemusíte mít všechny daňové náležitosti vyřízeny správně. Pokud si ovšem myslíte, že se vám úřady ozvou, mýlíte se. To se stane pouze v případě, že státu něco dlužíte. Ovšem pokud máte naopak nárok na přeplatek na dani, nikdo vás o něm neinformuje.
A v jakých situacích je možné na něj dosáhnout? Setkat se s ním můžete v těch případech, kdy jednoduše státu posíláte více peněz, než je ve skutečnosti třeba. To se stává především, když máte nárok na nejrůznější úlevy a srážky. Těch totiž daně v Německu znají více než dost.
Jak poznat, že máte nárok na vrácení daní
Pokud se podíváte do příslušné části zákoníku, nejspíš z toho příliš moudří nebudete, jak se říká. Ten totiž tvrdí, že možnost vrácení daně se vztahuje výhradně na toho poplatníka, kterému byly při kontrole nesprávně odečteny již zaplacené zálohy na daň z příjmu. Co to však přesně znamená? Jednodušší bude, když vám ukážeme, v jakých situacích to může nastat.
- Pracujete v Německu méně než jeden rok?
- Nemáte v zahraničí žádný vyšší příjem?
- Žijete s manželkou nebo manželem, případně spolu máte děti?
- Museli jste za prací dojíždět?
Pokud na kteroukoli z těchto otázek odpovíte kladně, pak je velmi pravděpodobné, že se vás možnost vrácení daní opravdu týká. Ano, tak jednoduché to je.
Co budete potřebovat
Částky, které lze za tyto úlevy a bonusy získat, se obvykle pohybují v rozmezí 703 € a 5 041,92 €. A co pro vrácení daní z Německa potřebujete? Připravte si především vyplněný formulář Lonhsteuerbescheinigung a výplatní pásku (nebo pásky) od zaměstnavatele. Žádost lze podat až 4 roky zpětně. A pokud si nebudete vědět rady, zamiřte k odborníkům na tuto problematiku na stránky Tj-legal.cz.