Jaká je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské?

Víte, na co máte nárok po skončení rodičovské dovolené? Co vás čeká, pokud v průběhu nebo po ukončení rodičovské dovolené přijdete o zaměstnání? Jaká je podpora po rodičovské dovolené, pokud hned nenastoupíte do nové práce?

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské dovolené

Pokud v průběhu rodičovské dovolené přijdete o zaměstnání, nebo pokud po skončení rodičovské dáte ve svém původním zaměstnání výpověď, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. I když jste v průběhu rodičovské dovolené nepracovala, nárok na podporu máte. Rodičovská dovolená se považuje za náhradní dobu, která se započítává při posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud vám ale zaměstnání skončilo před nebo v průběhu rodičovské. Nebo pokud jste ukončili zaměstnání ihned po skončení rodičovské, tak bude podpora v nezaměstnanosti velmi nízká. V takovém případě se totiž podpora stanoví na základě průměrné mzdy v ČR a její výše je tak maximálně 3498,6 Kč.

Jaká je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské?
Jaká je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské?

Vzhledem k tomu že tato podpora bude velmi pravděpodobně nižší než vaše životní minimum, můžete mít nárok i na další sociální dávky. Může se jednat o přídavky na bydlení, nebo i další dávky pomoci ve hmotné nouzi.

Přečtěte si také:  Proč je důležité okenní kování?

Pokud po skončení rodičovské dovolené nastoupíte do zaměstnání a odpracujete zde alespoň nějakou dobu (není nutné odpracovat celé 3 měsíce), pak se podpora v nezaměstnanosti bude počítat z příjmů z tohoto zaměstnání.

Další užitečné informace

Zajímalo by vás jak je to s nárokem na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství) nebo o jaké sociální dávky si můžete požádat v době těhotenství, nebo po porodu? Pak se podívejte na podmínky mateřské a další užitečné informace pro ty, kdo jsou těhotné, nebo kdo se starají o dítě a jsou tak odkázaný jen na podporu od státu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *