Vývoj u dřevěných a plastových oken
Okna patří mezi tradiční součásti všech staveb již po staletí a jako většina stavebních prvků zaznamenala v posledních desetiletích značný vývoj. Kromě tradičního materiálu – dřeva – dnes výrobci oken používají plast nebo hliník, případně kombinace dřeva a hliníku.
Dřevěná okna prošla poměrně výrazným vývojem. Od jednoduchých oken s jedním sklem, přes okna dvojitá (nazývané jako špaletová nebo kastlíková), zdvojená montovaná okna známá z panelákových bytů až po dnešní dřevěná eurookna. V minulosti se k výrobě dřevěných oken používalo rostlé dřevo, tzv. masiv. Dnes se pro dřevěná eurookna využívají dřevěné eurohranoly vyrobené vícevrstvým (nejčastěji tří až čtyřvrstvým) lepením krycích lamel. K výrobě hranolů je použito kvalitní vysušené dřevo např. ze smrku, borovice, dubu nebo meranti. K hlavním výhodám eurooken řadíme vysokou pevnost a tvarovou stálost. Pro obyvatele místností jsou dřevěná okna pocitově příjemnější a prostředí přirozenější ve srovnání s plastovými okny.
Plastová okna se začala vyrábět během energetické krize v 70. letech. Tehdy bylo potřeba vyrobit v krátké době větší množství oken s vylepšenými tepelně-izolačními vlastnostmi. Vynález PVC profilů přinesl materiál, který je možno dále vyvíjet a zdokonalovat a zároveň tento výrobek umožnil snížit nároky na údržbu oken. Dnešní plastová okna umožňují dosahovat velmi dobrých součinitelů prostupu tepla oken a zaručují vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům. Mezi nevýhody plastových oken patří zejména vyšší tepelná roztažnost a nemožnost vyrábět je ve větších rozměrech. Většina investorů ocení u plastových oken příznivou cenu, která je dosahována díky téměř průmyslové výrobě.