Jak na výběr tepelného čerpadla a podlahového vytápění a na co si dát pozor

Výběr tepelného čerpadla je dnes velmi diskutovaným tématem. Měl by být založen na vašich specifických potřebách a požadavcích, a proto musíte zvážit celou řadu faktorů.

Důležité je vzít v potaz nejenom velikost budovy, ale i počet lidí, kteří ji obývají, spotřebu tepla a samozřejmě i dostupnost jeho zdroje. Dále je třeba zvážit také náklady na pořízení a provoz, účinnost a životnost. Všeobecně platí, že tepelná čerpadla  je vhodné nakupovat až po poradě s odborníkem. Jedině tak budete mít jistotu, že bude vše maximálně vyhovovat vašim potřebám.

Podlahové vytápění a jak ho vybrat

Společně s tepelným čerpadlem je také možné pořídit i podlahové vytápění, které může díky své efektivitě ušetřit nemalou část nákladů. Existuje několik typů podlahového vytápění. Obvykle je dělíme do tří skupin:

  • elektrické,
  • vodní
  • a teplovzdušné.

A jak si vybrat ten nejlepší model? Přihlédnout musíte k několika faktorům. Pokud vás zajímají hlavně náklady, pak byste měli vědět, že elektrické podlahové vytápění má nejnižší počáteční náklady a vodní podlahové vytápění je naopak nejdražší. Pro finální použití je však nejúčinnější, protože teplo se přenáší skrz vodu, která má vyšší tepelnou kapacitu než vzduch nebo elektřina.

Přečtěte si také:  Nevíte, co si počít s ojetým vozem? Takhle možnost je nejjednodušší

Elektrické podlahové vytápění je také všeobecně nejjednodušší na instalaci, zatímco to vodní vyžaduje už trochu pokročilejší znalosti a bez přítomnosti odborníka se určitě neobejdete. V úvahu ovšem musíte vzít i kvalitu vaší aktuální podlahy. Pokud doma máte takovou, která dobře izoluje, může být elektrické podlahové vytápění dostačující. Ovšem pro starší nebo špatně izolovanou podlahu bude lepší volbou právě teplovzdušné nebo vodní podlahové vytápění.

Na co si ještě dát pozor

A zvažte také to, jak velký prostor potřebujete vytápět. Pokud totiž bude muset vaše podlahové topení vyhřát celý dům nebo byt, měli byste jednoznačně vsadit na to vodní, protože má největší výkon. A s celkovou atmosférou vašeho bydlení může skvěle pomoci i rekuperace. Více se dozvíte na stránkách Cerpadla-ostrava.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *