Mateřská dovolená a porodné 2012

Se začátkem nového roku 2012 došlo k celé řadě velkých změn v systému státní sociální péče. Sociální dávky budou od začátku roku 2012 nově řešit i úřady práce, kam se přesunula část agendy se sociálními dávkami. Dále vstoupilo v platnost nařízení vlády, kterým se zvyšuje životní minimum i existenční minimum. Tyto dvě částky se již od roku neměnili. Vzhledem ke zvýšení DPH, i vzhledem k postupné inflaci v předchozích letech byly od 1. 1. 2012 obě částky zvýšeny o 9%.

Přídavky na dítě a porodné 2012

Tato změna životního a existenčního minima neovlivňuje jenom samotné dávky hmotné nouze, ale i další sociální dávky. Podle toho, jaké je životní minimum rodiny, se totiž přiznává nárok i na které další sociální dávky. Platí to třeba i pro přídavky na dítě. Tam je stanoveno, že pokud má rodina příjmy nižší, než 2,4 násobek životního minima, má nárok i na přídavky na dítě. To samé pak platí i pro porodné. Porodné 2012 tak může získat více rodin. Sice stále platí, že nárok na porodné vzniká pouze při narození prvního dítěte. Vzhledem k posunu hranice (také 2,4 násobek životního minima) jej ale může získat více rodin, které čekají prvního potomka (potomky).

Mateřská dovolená a porodné 2012
Mateřská dovolená a porodné 2012

Rodičovská a mateřská dovolená 2012

Další změny od začátku rok 2012 se dotýkají i mateřské a rodičovské dovolené. Zde se mění hned několik věcí. Jak již bylo zmíněno výše, pokud žena čeká první dítě a její příjmy (resp. její příjmy a příjmy dítěte) nepřesahují 2,4 násobek životního minima, má nárok na porodné.

Přečtěte si také:  Proč je důležité okenní kování?

Mění se i podmínky získání mateřské dovolené. Zatímco dříve měla žena nárok na mateřskou dovolenou (resp. dávky peněžité pomoci v mateřství, neboli PPM), pouze pokud splnila podmínky (účast na nemocenském pojištění). Mateřská dovolená 2012 v tomto zavádí jednu změnu. Nově postačí, pokud bude podmínky splňovat alespoň jeden z rodičů dítěte. Takže pokud matka dítěte podmínky nesplňuje ale otec ano, nárok na mateřskou dovolenou vznikne.

Několik změn proběhlo i u rodičovské dovolené. Nově, od začátku roku 2012, dochází ke sjednocení částek, které jsou vyplaceny u jednotlivých variant rodičovské dovolené. Nyní tedy bez ohledu na zvolenou délku rodičovské dovolené dostanete v konečném součtu stejné množství peněz. Je také možné libovolně měnit délku čerpání rodičovské dovolené (dříve bylo nutné zvolit si jednu ze tří variant hned na začátku bez možnosti další změny).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *