Jak na čistou pleť bez akné? Méně kosmetiky i zdravý jídelníček!

Bolavé a nevzhledné pupínky na obličeji a dalších částech těla umí dost potrápit, a nejen v době dospívání, ale též v dospělosti. Kůže je totiž největším vnějším orgánem lidského těla a na ploše asi dvou metrů čtverečních se mohou objevit boláky, černé tečky i zarudnutí. Důvodem mohou být hormonální změny, smog a znečištěné ovzduší, ale také chemikálie nebo špatný jídelníček. A právě agresivní součásti se často objevují v kosmetických a čisticích prostředcích, které dnes a denně všichni používáme. Toxiny a škodlivé látky se mohou objevovat též v potravě, jakým potravinám se tedy vyhnout?

Pozor na nekvalitní kosmetiku

Nakupovat podle reklam, kde mizí akné před očima? Vyzkoušet desítky prostředků na pleť s cílem dosáhnout čisté pokožky? Tyto pokusy končívají špatně stejně jako snaha mačkat si pupínky a tímto způsobem se jich zbavit. Dopady mohou být kolosální, protože do otevřených ranek se dostane ještě více bakterií a nečistot a zanícení se rozšíří ještě horším způsobem. Podráždit pokožku mohou ale také nevhodně vybrané kosmetické přípravky nebo přílišné množství výrobků použitých po sobě. Mnohem efektivnější je sáhnout po kvalitě v podobě čisticí micelární vody Sébium a pokožku dokonale zbavit nečistot i kožního mazu.

Pleť trpí vlivem mnoha faktorů

Čistá a jasná pokožka bez akné? Roli hraje mnoho faktorů včetně smogu nebo špinavého ovzduší, vystavení pleti modrému světlu nebo UVA či UVB záření, ale zásadní vliv má jídelníček. Alergické reakce hrozí po snězení ovoce, zeleniny, mléka nebo potravin obsahujících lepek či ořechů, kdy pokožka zarudne nebo je nadměrně citlivá. Akné vzniká také při časté konzumaci potravin s vysokým glykemickým indexem, jako jsou sladkosti nebo průmyslově vyráběné produkty.

Přečtěte si také:  Nejzajímavější trendy ve zdravém stravování

Zdravý a vyvážený jídelníček

Stres a nezdravá strava v kombinaci s nedostatkem spánku mají na pleť dopad, proto je vhodné upravit zejména jídelníček, což je nejsnazší možnost, jak se zbavit akné. Namísto sladkých a tučných jídel se musí zařadit výrobky s nízkým či středním glykemickým indexem. Jídelníček musí sestávat z celozrnných výrobků, hnědé rýže, libového masa, ryb, sýrů a luštěnin, nesmí chybět ovoce a zelenina s vysokým obsahem vitamínů C a E, které rozjasní a omladí pokožku.

Bylinky pro očistu těla i pleti

Kromě jídelníčku je třeba dodržovat dostatečný pitný režim. Vypít se musí denně asi dva litry čisté vody, která se může doplnit o čerstvou citronovou šťávu nebo bylinky včetně máty. A jakým potravinám a nápojům se zcela vyhnout? Bezesporu všem sladkým, slaným nebo tučným pochutinám nebo výrokům s vysokým glykemickým indexem, což platí bezvýhradně pro bílé pečivo, těstoviny nebo jiné výrobky z bílé mouky. Pleť nepotěší jídla ze stánků rychlého občerstvení nebo pálivé omáčky a koření, jako je chilli. Při rozvinutí akné je vhodné se vyhýbat alkoholickým a kofeinovým nápojům, z ovoce pak banánům nebo hroznovému vínu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *