Co pomáhá na bolest zad preventivně i při akutních obtížích
Obsah článku
Bolest zad je v dnešní době bohužel zcela běžný stav, který postihuje stále více lidí. Může být způsobena mnoha faktory, například nesprávnou polohou při spánku, jednostranným přetěžováním zad nebo i zraněním.
Až příliš často jsou však bolesti zad způsobeny sedavým způsobem života a špatným držením těla. Při prevenci tohoto neduhu hraje nejdůležitější roli zdravý životní styl, přiměřená fyzická aktivita apod. Ale jak si pomoci, když vás tento problém přece jenom postihne?
Rizikové faktory bolesti zad
Nejčastěji se bolest zad ve větší míře objevuje mezi 30. nebo 40. rokem věku, a to obvykle v důsledku nedostatku fyzické aktivity. Příčinou jsou tedy ochablé a netrénované nejenom zádové, ale také břišní svaly. Negativně se zde projevuje také nadváha, některé typy artritid, psychické stavy (jde o problém častý u lidí trpících depresí a úzkostí), kouření a sedavý způsob života.
Ale nemusí jít jen o bolest zad jako takovou, která je lokalizována na jednom místě. Stává se také, že vyzařuje do hýždí nebo dokonce dál do nohou.
První pomoc při bolesti zad
Jestliže vás tyto problémy postihnou, neměli byste čekat, až opět samy od sebe odezní, ale místo toho se soustřeďte na jejich aktivní potlačení. Jestliže jsou bolesti malé, pak vám nejspíš pomůže dát si teplou koupel. Nezapomeňte také na protizánětlivé léky a pokud je to možné, vtírejte do bolavého místa hřejivou nebo přímo analgetickou mast. Hodit se vám mohou také teplé obklady. A jakmile to půjde, lehněte si do pohodlné polohy, abyste své bolavé páteři alespoň na hodinku ulevili.
Pomohou i speciální cviky
Proti tomuto problému je však možné působit i preventivně. Zaměřte se především na vhodné cviky na bolest zad, které je pomohou protáhnout a posílit, čímž návratu nepříjemného problému účinně předcházejí. I s názornými ukázkami správné techniky provedení je najdete například na stránkách Leons.cz.