Jak správně založit nový trávník?

Chcete si vytvořit krásně zelený hustý trávník jako z katalogu na vaší zahradě? Nebo váš nynější trávník není již, co býval a chcete jej vylepšit? Tak to jste tu správně. V tomto článku se právě zaměříme na to, jak založit nový trávník, jestli vás tedy čeká vysetí trávníku nebo položení travního koberce. Pojďte si přečíst pár rad, jak nejlépe na to!

Jestliže budete rekonstruovat váš stávající trávník, zakládat nový nebo zatravňovat jakýkoliv zaplevelený terén, nejprve se budete muset zbavit veškerých drnů nevyhovujícího porostu. Jednoduše řečeno, je zapotřebí se úplně zbavit kořenového systému staré trávy a plevelů. Kromě toho je nutné odstranit i cizí předměty, například kameny, zbytky stavebních materiálů apod.

Zbavit se kořenů lze několika způsoby. Malé plochy můžete sloupnout při troše úsilí manuálně rýčem. Na velké plochy už budete potřebovat techniku, a to takzvaný zakladač trávníků nebo slupovačkuSlupovačka je vhodná na spíše rovný terén, bez velkých nerovností (typický příklad je odstranění starého trávníku z plochy u rodinného domu), zakladač trávníků se v toto případě používá až na zpracování zeminy, zbavené drnu. Zakladač trávníků se na odstranění starého drnu používá hlavně na nerovných plochách, kde zatím trávník nebyl (typický příklad je založení trávníku na ploše, kde předtím byly náletové dřeviny). Zakladač trávníků drn rozbije, rozbitý drn je pak potřeba ručně vyhrabat a odvézt.

Půdu je potřeba zkultivovat. Pokud není potřeba doplnit zeminu z důvodu vyrovnání (zvýšení) terénu, případně pokud není stávající zemina kontaminována ropnými produkty či jinými chemikáliemi, zemina se nemění, ale kultivuje.

Kultivace spočívá v nakypření vrchní vrstvy (cca 13-15 cm) půdy zakladačem trávníku, následně se naveze tří až pěti centimetrová vrstva písku (podle druhu půdy), který se, opět zakladečem trávníků, zapracuje do půdy, promíchá horních 13–15 cm půdního profilu.

Přichystanou půdu je nyní možno urovnat pomocí různě dlouhých hrabel (obdobných, jaké se používají k rovnání tenisových kurtů). Nejprve se prostor porovná kratším prknem, poté už se jen delším hrablem srovnají větší nerovnosti . Toto srovnání hrably je nutno opakovat nejméně jednou týdně po další 3-4 týdny, protože nakypřená půda sesedá nepravidelně. Po pár dnech se vždy objeví nové nerovnosti, které je třeba odstranit. Teď přichází čas na nanesení tenké vrstvy (0,5-1 cm) bezplevelného trávníkového substrátu na celou plochu, kterou budeme chtít oset, popřípadě kam budeme chtít položit travní koberec. Bezplevelný trávníkový substrát je důležitý pro lepší kořenění a udržení vlhkosti.

Přečtěte si také:  Nebojte se změny! Oživte svůj byt či dům novými bytovými doplňky...

Na takovýto nachystaný základ již budeme set travní směs, případně pokládat travní koberec. Hustotu setí volíme podle druhu travní směsi, většinou je uvedena přímo na pytli, ve kterém se dodává. Obvykle uvedená informace na travní směsi, obvyklý výsevek u trav je 25-30g/m2. Velmi důležitá je přesnost a rovnoměrnost setí, k tomu se používá přesná sečka, která se dá kalibrovat s přesností ± 1-2g/m2. Setí „z ruky“ je velmi neprofesionální, k tomu by se žádný skutečný profesionál nesnížil.

Závěrečným krokem je uválcování oseté plochy nebo položeného travního koberce. I když se to nezdá, tento bod se nesmí vynechat. Substrát, přitlačený na osivo, zajistí osivu lepší kapilární vzlínavost vody a její lepší příjem, a tím urychlí klíčení a vzcházení rostlin.

Jestliže plánujete založení trávníku v Brně, oslovte firmu Zahradní a stavební, s.r.o., která provádí realizace a údržbu zahrad, zakládání a údržbu trávníků, výsadbu o ošetřování sadů. Můžete se na ně se svým požadavkem obrátit, ochotně vám splní každé vaše zahradnické přání a přitom nezrujnují vaši peněženku. Neváhejte tedy a ozvěte se jim, kontakty naleznete na webové stránce www.zahradybezvady.cz.

lawn mower, grass, garden
Jak správně založit nový trávník?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *