Zlato ochrání váš majetek před ztrátou hodnoty
Obsah článku
V minulém roce byli investoři na celém světě opravdu značně překvapeni. Zlato se totiž stalo jednoznačným lídrem mezi investicemi. Předstihlo dokonce i takové „držáky“ jako jsou dluhopisy nebo akcie.
A co víc, svým majitelům dokázalo také značně vydělat, a to během poměrně krátké doby. Pokud jste na začátku 21. století do zlata investovali, jeho hodnota se za tu dobu znásobila přibližně šestkrát. A rozhodně to nevypadá, že by tento trend klesal.
Proč vlastně cena zlata stoupá?
Pokud se podíváme na analýzu několika posledních let, pak zjistíme, že je ve hře celá řada faktorů. Tím nejvýznamnějším jsou dozajista klesající reálné úrokové sazby na spořících účtech, ale i spotřebitelských úvěrech. Věci okolo nás tak stále snižují svou hodnotu, jakkoliv to na první pohled vypadá výhodně, to je bohužel fakt.
Je tedy zcela jasné, že aktuálně je zlato opravdu bezpečnou investicí. A to nejenom v běžných dobách, ale i v období krize, kdy reálné výnosy stále více klesají a inflace roste neúměrným tempem. Ale nenechte se mýlit, tento drahý kov se stejně pružně dokáže přizpůsobit i zcela opačnému jevu – deflaci. Vytváří tak všem svým majitelům perfektní prostor pro růst dalších investic.
Zlato vs. stříbro – jaký je mezi nimi rozdíl?
A proč dát přednost investici do zlata, když je na našem trhu stejně dobře dostupné i stříbro? odpověď je jasná – kvůli DPH. Nákup zlata je totiž jako jediný od této povinnosti osvobozen, nemusíte tedy část svých pracně nashromážděných úspor jen tak beze všeho odevzdat státu.
Jak je to s nákupem českého zlata?
Současnosti totiž žádná česká mincovna zlato ve formě slitků nevyrábí. To však vůbec nevadí. Vsadit totiž můžete i na nákup zlata v diskrétnější podobě (tedy bez označení sériovým číslem), která národní charakter více než akcentuje. Jde o zlaté mince Wiener Philharmoniker nebo o zlaté dukáty, mezi nimž vynikají ty svatováclavské. Vydávají se totiž v omezeném nákladu, mají tak tedy i značnou sběratelskou hodnotu.
A navíc jsou k dostání přesně v takové formě (co do například velikosti a ryzosti), kterou ustanovil v době své vlády český panovník a římský císař Karel IV. A i když nepopíráme, že tehdy se razily ze zlata, těženého výhradně na našem území (za tehdejšími těžaři byste museli cestovat do Jílového u Prahy), i dnes mají své nepopiratelné kouzlo.
Kde a jak si pořídit zlato
Pokud se podíváme na náš trh, pak zjistíme, že většina zájemců získává zlato od pojišťoven a penzijních fondů. Tady je však nutné počítat se zvýšením jeho ceny o nejrůznější poplatky zprostředkovatelům. Mnohem výhodnější je tak nákup zlata přímo od dodavatelů.
A nenechte se zmýlit nejrůznějšími fámami a mýty v tomto směru. I když byl loňský rok značně poznamenán útlumem výroby ve švýcarských rafinériích (a to především kvůli karanténě způsobené koronavirem covid-19 a následnými provozními omezeními), dnes už vše opět funguje přesně tak, jak má, a další výkyvy tak očekávat nelze.
A proč mluvíme o Švýcarsku? Protože právě švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus hrají na našem trhu co do oblíbenosti jednoznačný prim. Potěší vás především jejich nízká cena ve srovnání s jinými druhy švýcarských nebo německých slitků.
Zlato nakupujte tam, kde je to výhodné
Dnes je možné zlato koupit ve specializovaných e-shopech či osobně. Doporučujeme e-shop Zlate-mince.cz, který na našem trhu působí už od roku 2003. Provozuje také dvě prodejny – v pražském Obecním domě a v moravském Vsetíně. Záleží tedy jen na vás, zda vsadíte na osobní nákup, nebo na diskrétní doručení zlata poštou. Obojí má své výhody i nevýhody. Ovšem investice do zlata je vždy po všech stránkách výhodná, to si pamatujte. Vytvořte si svou zlatou rezervu co nejdříve, vyplatí se to.