Životní minimum v ČR a v zahraničí
Životní minimum je částka, která by podle zákonů v ČR (konkrétně se jedná o zákon č. 110/2006 Sb.), která by každému jednotlivci měla umožnit pokrýt základní osobní potřeby (jako jídlo, hygiena, oblečení, náklady na bydlení se životního minima netýkají).
Výše, jakou má životní minimum v ČR 2011 je stanovena zákonem na částku 3126 Kč pro samostatnou osobu, výpočet pro rodiny, nebo pokud se posuzuje více osob ve společné domácnosti, je pak trochu složitější. Dokážete si ale představit jak je možné v roce 2011 v ČR přežít celý měsíc jen za částku 3126 korun? Já tedy popravdě moc ne. Pokud bych měl vyjít celý měsíc jen částkou životního minima, tak buď umřu hlady, nebo se budu muset spolehnout na pomoc rodičů nebo známých.
Přitom životní minimum v ČR je jedno z nejnižších. Pokud se podíváte na to, jaké je životní minimum v zahraničí, tak zjistíte, že Česká republika je až někde na konci žebříčku všech evropských zemích. Nemá asi smysl srovnávat částky z Anglie nebo z Německa, kde jsou běžné příjmy obyvatel ale i životní náklady mnohem vyšší. Ale při srovnání třeba z Polska nebo tím, jaké je životní minimum na Slovensku bychom se měli dostat řádově na stejná čísla. Proč tomu tak ale není? A co si o tom myslíte vy? Dá se žít za to, stát nazývá životním minimem?