Víte, co vše v našem těle ovlivňuje vitamín D?

Společně s vitamínem C tvoří základ naší imunity, podílí se na správném vývoji kostí a jeho umělé doplňování je doporučováno zejména miminkům – to je souhrn informací, které o vitamínu D ví většina z nás. Lze samozřejmě ještě dodat, že ho najdeme ve kvalitních mořských plodech a mléčných výrobcích. Ovšem jde jen o onu pověstnou špičku ledovce.

Ve skutečnosti toho má vitamin D3 v našem těle na starosti mnohem víc. Pojďme se podívat, co všechno se může pokazit, pokud ho zapomeneme doplňovat.

Funkce vitamínu D v našem těle

Vitamin D hraje především důležitou roli při mineralizaci kostí, patřící mezi důležité metabolické procesy v lidském těle. Řada studií však objevila souvislost i mezi jeho nízkou hladinou v krvi a některými mimokostními patologickými stavy. Ve hře jsou například určité typy rakoviny, kardiovaskulární choroby, duševní choroby,  infekce, autoimunitní onemocnění nebo komplikace během těhotenství.

Jedním dechem lze také dodat, že vitamin D zvyšuje absorpci vápníku v tenkém střevě a pomáhá buňkám s jeho využitím.  Při nedostatku vitaminu D je proto ve střevech absorbováno pouze 10–15 % vápníku a 60 % fosforu, které konzumujeme v potravě. A to jsou rozhodně alarmující hodnoty.

Přečtěte si také:  Za zdravou a zářivou pletí stojí spousta práce. Ve vašem snažení vám pomůže i přírodní kosmetika

Jen sluneční světlo jako zdroj mnohdy nestačí

Málokdo to ví, ale ke tvorbě vit D3 nedochází jen v naší kůži vlivem slunečního svitu (a především UV záření), ale také v ledvinách,  žaludku, tlustém střevě či v buňkách slinivky břišní. Přesto je však pokožka jeho nejvýznamnějším zdrojem. Pokud však nemá dostatek slunečního záření pod tím správným úhlem, pak zde ke tvorbě vitamínu D nedochází. A stejný efekt mají i opalovací krémy, používané v létě.

Ve střední Evropě jsou tedy lidé ohroženi nedostatkem tohoto vitamínu po větší část roku. Je tedy vhodné ho doplňovat z přírodních zdrojů. Pokud chcete vsadit na německou certifikovanou kvalitu, pak můžeme rozhodně doporučit Woldoshop.cz a jeho vitamín D v kapkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.