V kotli na dřevo zatopíte i půlmetrovým polenem

Upíráte si levné topení pevnými palivy, protože se obáváte jeho časové i fyzické náročnosti? Miniaturní polínka do špatně táhnoucích kotlů jsou dnes už naštěstí minulostí. Moderní technika si poradí s mnohem náročnějšími výzvami.

Současné kotle na tuhá paliva se mohou pochlubit velmi vysokou účinností (okolo 90 %), perfektním spalováním, dlouhou dobou hoření (například kotle na dřevo AM ENERGO od Agromechanika.cz vás zahřejí až 22 hodin při stáložárném provozu) i automatickým řízením.

Plný dřevník už není nutný

A čím do nich přikládat? Vysušenými špalky (vlhkost max 20 %) s délkou okolo 50 cm. Ovšem použít lze i nejrůznější odpady (dřevní štěpku, piliny apod.). Vysoká účinnost spalování snižuje nutné množství použitého topiva, a tím i celkovou cenu za provoz kotle.

Nejlepší jsou v tomto ohledu zplynovací kotle na dřevo. Ty se nejdříve postarají o generátorové zplynování dřeva a poté zpracovávají vzniklý dřevoplyn. Pomáhá jim k tomu výkonný ventilátor i vysoká vnitřní teplota (mezi 900 – 1 000 C°). Díky tomu shoří i hůře spalitelné komponenty, což kromě zvýšené efektivnosti rovněž minimalizuje vznik popela. Čištění moderních kotlů je tedy rozhodně snadnější a méně náročné na váš čas, než tomu bylo dříve.

Přečtěte si také:  Jak správně založit nový trávník?

Několik dní bezobslužného provozu a další výhody

Kotle na dřevo i kotle na uhlí se navíc mohou chlubit i mnoha užitečnými vychytávkami. Jednou z nich jsou i velkoryse řešené zásobníky na palivo, díky nimž si vystačí jen s přikládáním několikrát do týdne. Regulátory samy na základě okolních podmínek určí, kolik paliva a jak často je nutné přiložit. A nezáleží na tom, jestli jste kotel připojili ke standardním tepelným rozvodům nebo třeba k podlahovému topení.

Kde pořídit nové kotle?

Pro kvalitu zamiřte k odborníkům. Společnost Agromechanika v.o.s. píše svou historii už od roku 1992. Nabízí kotle mnoha různých tříd včetně té nejvyšší, splňující veškeré parametry ceněného ekodesignu. Vyberte si svůj ideální model na stránkách Agromechanika.cz.

Wood Firewood Combs Thread Cutting
V kotli na dřevo zatopíte i půlmetrovým polenem