Trhací nýty usnadňují práci

Stačí jen trocha šikovnosti  a moderní trhací nýty vám zajistí rychlou a efektivní práci. A navíc  velmi jednoduchou – vystačíte si totiž s přístupem jen z jedné strany. A jak si s nimi poradit, aby výsledek zcela odpovídal vašim představám?

Pokud se podíváme na tento spojovací materiál, zjistíme, že se skládá z těla nýtu (právě ono nakonec tvoří vlastní spoj) a trnu nýtu (ten jako přebytečný posléze odpadne). Aby však vše správně fungovalo, neobejdete se bez dobře vybraných nýtovacích kleští.

Jak na perfektní výběr nýtu

Vaše nové trhací nýty musíte vybírat hned podle čtyř kritérií:

  • průměr těla (dutinky) nýtu,
  • typ hlavy nýtu,
  • délka těla nýtu,
  • materiál těla nýtu.

Hledejte pouze materiál s přesně uvedenými parametry. Budete je potřebovat pro předvrtání přesně sedícího otvoru (nýt se totiž v žádném případě nesmí protáčet). Délka těla nýtu se postará o optimální svěrnou pevnost, použitý materiál musí odpovídat zamýšleném použití (resp. prostředí) a konečně samotná hlava nýtu se stará o výslednou estetiku.

Pro výrobu nýtů se obvykle používají snadno zpracovatelné kovy – ocel, měď, hliník a nerezová ocel, zatímco zbytný trn je téměř vždy z oceli nebo její nerezové verze. Myslete na povětrnostní vlivy a korozi (při použití v exteriéru) a materiál, který chcete snýtovat.

Přečtěte si také:  Tvoje plavky 2011

A hlava? Nejběžnější je ploché zakončení, ovšem existují i rubové rozpěrné hlavičky nebo zapuštěná verze pro maximálně hladký spoj. Dobře vybraný nýt pak už jen stačí nasadit do již zmíněných kleští, stisknout rukojeť a spoj zanýtovat.

Náš tip: Existují i praktické aku nýtovačky,  s nimiž vám půjde práce opravdu rychle od ruky.

Kde vybrat ten správný nýt

Zajímá vás, co všechno je dnes dostupné? Zjistěte to u specialistů na Sariv.cz, kde vám nabídnou nejenom nýty, ale také lisovací prvky, nýtovací matice, pojistné úchytky a fixace, přivařovací prvky, matice v kleci, mosazné závitové vložky apod.