Jak si vybudovat blízký vztah se zákazníkem?

Bez zákazníků by podnikání nemohlo fungovat. To vaše ani žádné jiné. Proto byste se měli snažit dělat všechno pro dobré jméno firmy – a ještě o něco větší úsilí věnovat tomu, abyste si těžce získanou reputaci udrželi. Jak na to? Prozradíme vám několik důležitých pravidel, která jsou při budování vztahu se zákazníkem naprosto zásadní.

Udržet si zákazníka se vyplatí

Není tajemstvím, že vracející se zákazník je mnohem výhodnější než nově získaný. Respektive je o poznání levnější, protože budování vztahu s někým, kdo již peníze utratil, je většinou výrazně levnější než akvizice nového klienta prostřednictvím nákladné marketingové kampaně.

Existuje množství studií, které výše uvedené tvrzení dokládají daty. Například podle Harvard Business Review je vracející se zákazník levnější 5-25×. Analýza publikovaná na nucleusresearch.com zase uvádí, že každý dolar investovaný do CRM se firmě vrátí více než osminásobně.

V čem budování vztahu spočívá?

Vaším cílem by mělo být navození pozitivních emocí, a to nejen v souvislosti s produkty, které nabízíte, ale i službami a firemní kulturou. Cesta ke kladnému vnímání brandu bývá trnitá, co však funguje takřka bezpodmínečně, je otevřená a transparentní komunikace. Zákazníci naopak neodpouštějí lži.

Přečtěte si také:  Vrchní vrstva je pro kvalitu lakovaných výrobků zásadní

Na čem je dobré zapracovat?

Pokud jde o konkrétní tipy, v podstatě nejde o žádný tajný recept, ale o logické kroky, které by měl učinit každý, kdo to s podnikáním myslí vážně.

Vždy se snažte nabízet více než konkurence a dávejte zákazníkům najevo, že si jejich přízně skutečně vážíte. Rozhodující je vyvážený poměr mezi cenou a kvalitou produktů či služeb, zapracujte na odbornosti a rychlosti klientského servisu. A nezapomínejte ani na slevové akce a bonusy za věrnost.

Po čem touží, odhalíte poměrně snadno – začněte aktivně používat CRM systém, který vám na pár kliknutí vygeneruje reporty, vyselektuje potřebný segment klientely nebo pomůže s tvorbou efektivní kampaně.

Tip na závěr: Hodil by se vám CRM systém zdarma? Vyzkoušejte českou platformu eWay-CRM, která je dostupná na neomezenou dobu ve verzi FREE nebo na 30 dní ve verzi Premium.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *