Jak naučit děti skládat puzzle?

Pozitivní vliv skládání puzzle na vývin dětí je nezpochybnitelný a známý již dlouhou dobu. Někdy však může být obtížné najít ten správný způsob, jak je na tuto aktivitu naučit. V tomto článku proto najdete návod, který vám může pomoci.

Prvním krokem je samozřejmě výběr a nákup vhodných puzzle pro děti, vyjmutí všech dílků, převrácení je na správnou stranu a prostudování si finálního vizuálu obrázku na krabici.

Dále je možné pokračovat několika způsoby a to:

  1. Poskládejte rohy a hrany

Roztřiďte kousky puzzle na ty, které mají rovné hrany a tudíž tvoří okraj obrázku a na ostatní. Podle ilustračního obrázku na krabici jejich poskládejte. Následně vysvětlete a ukažte dítěti, jak hledat puzzle na základě barev a tvarů, které může připojit k okraji.

  1. Poskládejte jednodušší části/sekce

Pohledejte podobné kousky a poskládejte z nich jednotlivé části puzzle. Když budete mít hotovou jednu část, posuňte se na další. Následně bude jednoduché spojit části dohromady, vyplnit mezery a poskládat vnější okraje.

Pokud vaše dítě i navzdory těmto radám bojuje se skládáním, zkuste vyzkoušet snadnější puzzle pro děti. Vyberte si zejména takové, které mají jednodušší, přehledné obrázky s méně elementy nebo barvami. Stejný postup lze samozřejmě použít, když budete vy skládat vaše puzzle pro dospělé.

Tipy pro rodiče nebo jiné dospělé, kteří se hrají puzzle s dětmi:

  1. Zbavte se očekávání od dítěte
Přečtěte si také:  Tvoje rande do týdne? Poradíme, jak na to

Ne všechny děti jsou stejné a ne všechny děti jsou takové, jako vy. Je důležité si uvědomit, že puzzle mohou jednomu dítěti připadat zábavné a zajímavé, zatímco jiným mohou připadat frustrující nebo nudné.

  1. Mluvte k nim pozitivně

Místo toho, abyste dětem říkali: “Nezlob se, je to jen skládačka,” můžete zkusit něco na styl: “Vidím, že se zlobíš. Snažíš se, pracuješ tvrdě a máš pocit, že ani jeden kousek se ti nehodí. I mně se stává, že jsem frustrovaný ze skládaček.” Přiznání si pocitů a emocí může dětem pomoci cítit se slyšení, což jim následně umožní pocit zpracovat a pokračovat dále v aktivitě.

  1. Najděte si dostatečný čas na takové aktivity

Do svého běžného dne zařaďte například “tichý čas,” například před spaním. Dejte dítěti na výběr, zda si chce číst pohádky, nebo luštit hlavolamy – například již zmíněné puzzle.

Zařazení puzzle a jiných hlavolamů do běžného dne dítěte může být velmi cenným přínosem pro jeho vývoj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *