Hypotéka bez příjmu nebo se záznamem v registru

Půjčit si peníze na bydlení, neboli vzít si hypotéku je v současné době pro většinu lidí jediná možnost jak získat nové bydlení. Pokud pomineme ty, kdo získají dům nebo byt od rodičů nebo prarodičů, tak těch, kdo jsou schopni financovat nové bydlení jenom ze svých úspor či příjmů ze zaměstnání nebo z podnikání je poměrně málo. Podle nedávných průzkumů, více než ¾ českých domácností vnímají hypotéku jako jedinou možnost jak v dohledné době získat nové bydlení.

Příznivé situaci na trhu s hypotékami nahrává hned několik faktorů. Úrokové sazby u hypotéky jsou v posledních měsících na absolutně historickém minimu. Levnější hypotéky nebyly snad nikdy dříve. Dalším důležitým faktorem je vysoká konkurence, která tlačí na ceny a podmínky. Kromě klasických bank totiž v poslední době začínají hypotéky nabízet i nové banky, jako Equa Bank, Zuno Bank, Air Bank nebo Fio Bank. Hypotéku je možné získat i od čistě internetové banky mBank. Konkurence je tedy vysoká a tak si žádná banka nemůže dovolit mít příliš vysoké sazby nebo příliš tvrdé podmínky pro zájemce o hypotéku.

Vzít si hypotéku můžete i s nízkým příjmem nebo dokonce úplně bez příjmu. Jen musíte počítat s tím že to nebude 100% hypotéka.
Vzít si hypotéku můžete i s nízkým příjmem nebo dokonce úplně bez příjmu. Jen musíte počítat s tím že to nebude 100% hypotéka.

V současné době na získání hypotéky stačí i jen velmi nízký příjem. Pro hypotéku na 2 milióny korun tak často stačí mít čistý příjem i pod 20000 korun čistého měsíčně. Co ale dělat, pokud máte opravdu velmi nízký příjem nebo jste dokonce bez doložitelného příjmu?

Hypotéka bez příjmu

Hned několik bank nabízí řešení i pro ty kdo nemají vůbec žádné příjmy. Má to ale několik podmínek a omezení. Pokud nemáte žádné doložitelné příjmy, tak vám banka poskytne hypotéku jen v případě nějaké jiné záruky. Typicky je možné získat hypotéku i bez příjmu, ale pouze v případě že bance dáte do zástavy nějakou jinou nemovitost. Ta ve finále nemusí patřit ani vám. Může to být byt nebo dům vašich rodičů nebo jiných příbuzných. Další omezení je i to, že banka 100% hypotéku bez příjmu neposkytuje. U hypotéky bez příjmu (se zástavou jiné nemovitosti) bývá zpravidla maximální dosažitelná částka 70% z hodnoty zastavené nemovitosti.

Přečtěte si také:  Nebankovní poctivá a levná půjčka?

Pokud jste úplně bez příjmů a nemáte k dispozici žádnou zástavu (obytnou nemovitost, nebo jiný movitý či nemovitý majetek), šance na získání hypotéky je jen velmi malá.

Hypotéka bez registru

Další skupinou lidí, která může mít problémy při vyřizování hypotéky, jsou ti „se záznamem v registru“. Pokud jste třeba někdy včas nezaplatili nějakou splátku půjčky bance nebo měli jiný problém, můžete mít velmi snadno záznam v bankovním registru. Tam se informace ukládají po velmi dlouhou dobu. Pak můžete mít problém se získáním hypotéky. Některé banky (anebo nebankovní společnosti), ale nabízí řešení, i v takovém případě. Jednou z možností je hypotéka FIT od Equa Bank, která je k dispozici i lidem se záznamem v registru

Hypotéka pro OSVČ

Získat hypotéku jako OSVČ nemusí být také úplně snadné. Hypotéka pro OSVČ má jiné podmínky a pravidla než u běžného zaměstnance. Zatímco u běžného zaměstnance stačí zpravidla doložit příjmy za poslední 3 – 4 měsíce, OSVČ se musí připravit na podstatně podrobnější prověrku. Banky zpravidla požadují doložení příjmu minimálně za poslední zdaňovací období a leckde chtějí vidět daňová přiznání i za poslední dva roky. OSVČ dále musí dokládat, že nedluží nic státu (Finanční úřad, zdravotní pojišťovna, Správa sociálního zabezpečení). Dalším problémem pro OSVČ pak může být doložení příjmu. Typickým příkladem je když OSVČ uplatňuje své výdaje paušálem. Sice má vysoké příjmy, a velká část z nich mu i zůstává, pokud ale v daňovém přiznání většinu příjmů odepíše v rámci výdajového paušálu, může to pro banku vypadat tak, že jeho příjem je na hranici životního minima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *