Dobře řešené potrubí se neobejde bez přírub – naučte se vybrat ty kvalitní

Pokud se ve svém zaměstnání staráte mimo jiné o správný chod potrubí, pak musíte mít rozhodně po ruce i správné příruby. Co to vlastně je a jakou mají funkci?

Příruby se používají k upevnění různých součástí strojů nebo zařízení. Pokud je ve hře příruba pro trubky, pak má obvykle tvar mezikruží. Ovšem potrubí není jedinou oblastí, kde se příruby uplatní – mohou být použity k upevnění kola na ose, motoru nebo převodovky v automobilu apod. Jednoduše řečeno, jde o funkční součásti celku, které se obvykle používají spolu s matkami nebo šrouby k upevnění jednotlivých prvků na určeném místě.

Jaké příruby je možné poptat

Standardní výroba přírub nabízí několik typů těchto pomocníků. Abyste však věděli, který použít v situaci, kterou potřebujete vyřešit, budete se s nimi muset alespoň trochu seznámit.

Velmi oblíbené jsou například krkové příruby, což jsou vlastně přivařovací příruby opatřené krkem. Obvykle se se používají u přírubových spojů potrubí. Poznáte je například podle toho, že se už v základním provedení vyrábí s těsnící lištou. Materiál pro jejich výrobu není žádnou normou závazně předepsán, takže je možné volit různá provedení podle toho, kde je třeba přírubu použít.

Přečtěte si také:  Půjčka pro OSVČ je vhodným řešením pro všechny obory

Příruby s univerzální aplikací

Jsou opravdu univerzální, lze je totiž aplikovat ti náročných situacích – například při nutnosti vysokých tlaků nad PN100 (kde běžné příruby obvykle použít nelze) nebo při použití u silnostěnných trubek. Pro jejich připojení k trubce je třeba provést tavné svařováním tupými sváry. Hodit se vám však mohou i další druhy přírub, například:

• ploché příruby
• točivé příruby a přivařovací obruby s krkem
• závitové příruby
• zaslepovací příruby

Pokud si nejste jistí, jaká příruba je vhodná právě pro vaše potřeby, poraďte se s odborníky na stránkách Priruby-kvintas.cz, kteří se tvorbou těchto komponentů zabývají už řadu let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *