Dlouhodobá předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí, neboli to jak jaké bude počasí za 14 dní nebo za měsíc, zajímá asi každého, kdo plánuje dovolenou s předstihem. Zvlášť pokud si plánujte dovolenou někde v Česku. To určitě chcete mít jistotu, že celou dovolenou nebude špatné počasí. Proto by si mnoho z nás přálo, co nejpřesnější, dlouhodobou předpověď počasí.

Dlouhodobá předpověď počasí – jak funguje?

 

Dlouhodobá předpověď počasí - jaké bude počasí?Předpověď počasí to není jen něco, co si můžeme pustit každý den večer v televizi na konci zpráv, nebo co si můžeme najít na internetu. Dlouhodobá předpověď počasí je i něco co velmi zajímá mnoho podnikatelů ať v zemědělství nebo v cestovní kanceláře a různé pořadatele sportovních a společenských událostí. Ti všichni by si přáli mít co nejpřesnější představu o tom, jaké bude počasí za několik týdnů. Ti všichni tedy musí spoléhat na meteorology, kteří sestavují dlouhodobou předpověď počasí a snaží se o její co největší přesnost

Dlouhodobá předpověď počasí? Žádná přesná věda

I když se to zdá jako paradox, v současné době toho o počasí stále ještě moc nevíme. Proto žádná dlouhodobá předpověď počasí nemůže být 100% přesná. Hlavní problém je v tom že do vývoje počasí zasahují milióny nejrůznějších faktorů. Někteří meteorologové se domnívají, že předpovídat počasí dlouhodobě s nějakou velkou přesností nepůjde nikdy. Jediné co se zatím meteorologům daří, jsou krátkodobé předpovědi

Přečtěte si také:  Tři tipy na levné cestování po světě

Jaká je přesnost dlouhodobé předpovědi počasí?

Sami meteorologové se nijak netají, že dlouhodobá předpověď počasí není nijak zázračně přesná. Například Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) na svých stránkách prezentuje následující čísla o tom jakou přesnost má dlouhodobá předpověď počasí:

  • Dlouhodobá úspěšnost předpovědi počasí na 4 dny = cca 90%

U delších předpovědí na týden, nebo dokonce na měsíc dopředu pak úspěšnost předpovědi počasí velmi rychle klesá. Sami meteorologové přiznávají, že u předpověď počasí na delší období než 15 dní vycházejí už jen z historických dat, která se snaží přizpůsobit podle počítačových modelů, ale na základě takto nepřesných údajů se prostě nedá říci, jaké bude počasí za měsíc nebo dva.

Pokud si tedy plánujte nějakou akci – svatbu, dovolenou nebo cokoliv jiného k čemu potřebujete mít hezké počasí, a chtěli byste mít měsíc nebo dva předem jistotu jaký zvolit termín tak na dlouhodobou předpověď počasí se příliš spoléhat nemůžete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *