Jak nezabloudit na Facebook

Co je to facebook a jak na něj
Co je to facebook a jak na něj

Facebook je v současné době nejoblíbenější sociální sítí na světě. Jen v české republice se hovoří o více než jednom miliónu aktivních uživatelů. Možná i vy jste už aktivními uživateli Facebook a potřebujete poradit jak na to, jak se neztratit v této sociální síti. Pokusíme se Vám pomoci jak se vypořádat s facebook.

Pokud zatím nejste uživatelem služby facebook, doporučujeme Vám začít přečtením informací o tom co to je facebook a jak se zaregistrovat, jak si vytvořit vlastní facebook profil. Informace o tom jak na to najdete na našem blogu věnovaném facebooku a všemu co s ním souvisí.

První kroky na Facebook

Prvním krokem na facebooku je přihlášení a registrace. Nemusíte mít žádné obavy, facebook je z velké části česky a všechny důležité texty nastavení a tlačítka jsou přeloženy do češtiny. I když někdy je vidět že některé názvy se do češtiny překládají jen obtížně. Jediné na co byste si jako nový uživatelé měli dát pozor je správná adresa této služby. Facebook je dostupný na adrese facebook.com. Adresa facebook.cz je obsazená doménovými spekulanty takže tady rozhodně facebook nenajdete

Přátelé na facebook a sdílení informací

Celý facebook se točí kolem přátel a sdílení informací. Můžete psát krátké texty, co se Vám zrovna honí hlavou, co děláte, nebo i delší články, na facebooku máte možnost vytvořit si jakýsi miniblog, v terminologii facebook se tyto příspěvky nazývají poznámky (notes)

Facebook umožňuje pohodlné přidávání fotek, video soubor, odkazů na různé webové stránky nebo vide na youtube. U všech zpráv, fotek, videí může psát své komentáře, označovat je jestli se Vám líbí.

Komunikace, zprávy, chat na Facebook

Facebook také umožňuje posílat soukromé zprávy (obdoba emailu)ú nebo si s kamarády povídat na on-line chatu. Díky této funkci chat také vidíte kdo z vašich přátel je zrovna online. Můžete mu tak poslat rychlou zprávu, kterou vidí pouze on.

Ochrana soukromých informací na facebook

Pokud již máte svůj facebook účet a chcete, aby vám nepřerostl přes hlavu tak Vám přinášíme několik základních informací, jak se neztratit v záplavě informací které tam na Vás mohou čekat.

Pokud máte někdy pocit, že se neorientujete v záplavě informací které se na Vás na Facebook hrnou nebo se chcete vyhnout případným problémům s tím, že se informace a fotky které na facebook dáváte, dostanou do nepovolaných rukou, je dobré začít s tím, že si nastavíte správně soukromí ve vašem facebook profilu.

Facebook umožňuje, abyste se sami rozhodli, jaké informace budete chtít sdílet, u všech typů informací se můžete rozhodnout, kdo je uvidí. Jestli budou zveřejněny pro všechny, nebo jen pro Vaše přátele nebo jen pro přátele, popřípadě pro nikoho. Důrazně Vám doporučujeme zamyslet se nad tím, koho jste si přidali do svých přátel a jaké informace publikujete na svém facebook profilu. Pokud facebook používáte pouze pro svou soukromou potřebu a ve svých přátelích máte jen své opravdové kamarády tak se nemusíte tolik trápit s tím co na facebook dáváte. Pokud se Vám ale mezi přáteli objevují vaši kolegové, nadřízení z práce, popřípadě vaši učitelé nebo dokonce rodiče, tak zauvažujte nad tím, jestli by některé informace neměly být určeny pouze pro některé přátele. Rozhodně nedoporučujeme, abyste všechny informace sdíleli veřejně.  Změnu tohoto nastavení provedete kliknutím na Nastavení – Nastavení soukromí. Tady si můžete vybrat jednotlivé typy informací a rozhodnout se jestli váš email nebo telefon bude veřejně viditelný. Stejně jako nastavení viditelnosti celého vašeho účtu nebo jednotlivých zpráv.

Přečtěte si také:  Jak si poradit s Twitter?

Facebook takový jaký si ho uděláte

Zamyslete se také nad tím, koho všeho máte ve svých přátelích. Facebook není hra, kde rozhoduje největší počet přátel. Když si do svých přátel přidáte stovky úplně neznámých lidí, tak to sice bude vypadat, že jste úžasně populární, ale pak se budete ztrácet v té záplavě informací, která se na Vás pohrne. U všech informací můžete sice nastavit, že je nechcete zobrazovat na vaší zdi, ale je to poněkud pracné. Pokud se nejedná o vašeho kamaráda, o kterém se chcete dozvídat novinky tak si ho ani nepřidávejte. To stejné platí i o skupinách a stránkách.

Facebook také nabízí možnost používat nejrůznější aplikace hry. Neste to s sebou několik nevýhod. Tyto aplikace se naoplátku snaží získat informace o vaší osobě. Určitě jste se setkali že Vám už od Vašich přátel přišly nejrůznější pozvánky do aplikací a her typu Mafia wars, FarmVille, Friend Facts nebo Friends for sale. Tyto pozvánky mohou být někdy pěkně otravné. Opět platí to, že když nechcete mít takto zaplevelený facebook profil tak zvažte, koho to vlastně máte mezi svými přáteli. Platí, že každý člověk má takový facebook jaký si udělá. Všechno je jen o tom jaké máte „přátele“

Pokud Vás zajímají další informace o Facebook, jak fungují stránky a skupiny, jak postupovat při registraci a přihlášení, jak správně používat facebook, podívejet se na náš blog věnovaný službě facebook a návodům jak na to, jak se neztratit na facebook

Jeden myslel na “Jak nezabloudit na Facebook

  • 23. 12. 2009 (20:15)
    Trvalý odkaz

    skvělý návod, díky tomuhle návodu jak na facebook se mi povedla registrace na facebook raz dva 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *