Kvalitním zdivem k útulnému bydlení

Zejména nyní v zimních mrazivých dnech, kdy rtuť venkovního teploměru klesá hluboko pod bod mrazu, oceníme teplo a útulnost našeho domova. Aby však byl náš přístřešek útulným, komfortním a příjemným místem i v zimních měsících, je zapotřebí, aby nejen hezky vypadal, ale zároveň byl i dostatečně odolný vůči okolním nepříznivým vlivům.

Obrana proti vlhkosti

Jedním takovým nepříznivým vlivem je bezesporu vlhkost. Vzlínání vlhkosti, které může mít velmi negativní dopad na struktury zdiva, je velkým strašákem zejména majitelů starších objektů. Nejčastěji totiž hlavně starší nemovitosti nemají dostatečně kvalitně a dobře řešenou hydroizolaci. To má pak za následek průnik vlhkostido vnitřních struktur zdiva a jeho postupná destrukce.

Bohužel existují i případy relativně nově postavených objektů, u nichž se šetřilo na nesprávném místě a hydroizolační vrstvu mají nekvalitní, špatně provedenou nebo ve výjimečných případech dokonce i zcela chybí!

Důsledek špatných hydroizolačních opatření se dříve nebo později projeví i na vnitřních stranách zdiva. Začnou se na něm vytvářet nevzhledné páchnoucí fleky, solné výkvěty a v neposlední řadě i při špatném odvětrávání i plísně. Nejčastěji jsou touto „nemocí“ postiženy sklepní prostory. Ty totiž musí čelit velmi nevlídným povětrnostním podmínkám – nemožné odvětrávání, tlak půdní vrstvy, vlhkost, voda, …

Přečtěte si také:  Vyznáte se v terminologii bazénů? Ukážeme vám rozdíl mezi těmi skimmerovými a přelivovými

Jaký existuje lék na vlhké zdivo?

Jakmile se na našem zdivu objeví výše popsané projevy, je to známka potřeby rychlého a radikálního zásahu. Větrání a vytápění nám již v této chvíli nijak nepomůže. Zdivo je zkrátka poškozené a zjevně není na negativní vlivy dobře připraveno.

Existuje sada metod nazývajících se obecně sanační práce. Sanační práce spočívají v sanaci zdiva, což obecně znamená dodání nové, ideální kvalitní a spolehlivé izolační vrstvy do struktur zdiva tak, aby se v budoucnu zamezilo dalším průnikům okolní vlhkosti. Tlaková injektáž zdiva, podřezání zdiva nebo svislá hydroizolace jsou pak jedny z nejužívanějších metod.

Zde už se ale nacházíme v momentě, kdy tyto činnosti bychom rozhodně neměli provádět sami, ale měli bychom povolat zkušené profesionály, kteří mají potřebné znalosti a techniku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *