Hliníková okna nabízejí množství výhod i pro rodinné domy

Je bohužel zažitým mýtem, že se hliník jako takový hodí jen do průmyslových objektů a podobně namáhaných prostor. Ale nemusí tomu tak být. Nabídne totiž spolehlivou ochranu i více než jedné generaci obyvatel běžné stavby. Záleží jen na vás, zda jste ochotni připlatit si za kvalitu.

Z čistě praktických důvodů je vhodné klasická dřevěná nebo plastová okna měnit přibližně jednou za 35-50 let. Svůj podíl na tom má především nedostatečná výdrž materiálu, který se s ubíhajícími léty začne prohýbat, špatně izolovat apod. Ale hliníkové vchodové dveře do domu či okna ze stejného materiálu mají životnost řádově vyšší – 80 až 100 let.

Proč právě okna z kovu?

Důvod je prostý. Hliník patří totiž mezi velmi odolné prvky. Koneckonců, je používán i při letech do vesmíru. Odolá jakémukoliv počasí  a jako bonus nabídne i nižší roztažitelnost (oproti plastu) a nevyžaduje žádnou údržbu (oproti dřevu). Hliníkové dveře i okna tak zůstanou dlouho krásné i bez vašeho zásahu.

O žádné teplo zaručeně nepřijdete

Když se řekne kov, většina z nás si z hodin fyziky vybaví jen to, jak rychle se zahřívá (a poté opět chladne). Možná právě tady vznikly mýty o tom, že hliníková okna mají velkou tepelnou prostupnost a drahé hliníkové dveře s izolačním sklem jsou maximálně tak dobré, jako ty plastové (ovšem za mnohem vyšší cenu). Ve skutečnosti jde jen o fámy. Dnes má hliník díky pokročilejším technologickým úpravám stejnou vodivost jako dřevo (a ty nejkvalitnější kousky se vyrovnají i plastu). Výrobci se zaměřili zejména na tepelné mosty. Hliníkový profil je tak jednoduše v jednom místě přerušen nekovovým materiálem. A žádné teplo už neunikne.

Přečtěte si také:  Praktický průvodce koupí plotu a plotové brány

Jak je to vlastně s cenou hliníkových oken?

Nebudeme zapírat, ta je doopravdy trochu vyšší. Ovšem odpovídá kvalitě a odolnosti. A nemusíte se obávat ani vzhledu, například výplň hliníkových dveří může být opravdu efektní a krásná na pohled. Stačí vsadit na toho správného výrobce s širokou modelovou řadou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.