Šetříte, šetříte a přesto vám peníze proplouvají mezi prsty?

Nejistota zaměstnání je v dnešní době jeden z nejzásadnějších problémů, které ovlivňují rozpočty rodin a jejich plánování do budoucna. V kritické chvíli, kdy rodině vypadne důležitý příjem je velmi důležité, aby domácnost měla k dispozici alespoň nějakou finanční rezervu. Tu ovšem musí tvořit v době stabilního příjmu.

Dle finančních analytiků byste si měli každý měsíc odkládat 20 – 40 procent svých příjmů na horší časy. Jenže jak to udělat, když vaše výplata sotva tak pokryje nezbytné měsíční rodinné výdaje, pár stovek odložíte bokem a stejně je váš účet před výplatou stále na nule? Možná stačí se jen trochu zamyslet, zda dostatečně odoláváte lákadlům současné doby, jež vyzývá k utrácení a trochu se nad domácím hospodařením zamyslet.

Existuje řada tipů a triků, začněte po malých krůčcích, které razantně zlepší váš finanční život. Samozřejmě, že svoji hlavní roli hraje rovněž dobře placená práce, a proto nikdy neusínejte na vavřínech a snažte se o každou novou pracovní příležitost. Udělejte si finanční bilanci, přesně zjistíte kolik peněz vydáváte a za co. Ujasněte si své cíle a tím dostanete rodinný rozpočet pod větší kontrolu.

Zaskočil vás nečekaný výdaj?

Bohužel, budování finanční rezervy mnoho českých rodin zanedbává a hospodaří s penězi tzv. na doraz. Faktem také je, že řada rodin takový příjem nemá, aby si dokázaly finanční rezervu tvořit. Každý finanční poradce vám řekne, že její výše má dosahovat součtu běžného příjmu za období minimálně tří měsíců, ideálně půl roku. Připadá vám to přímo nemožné? V případě, že živitel rodiny přijde o zaměstnání a rodině se sníží životní úroveň na niž byla zvyklá, určitě tato suma přijde vhod alespoň na pokrytí nezbytných a nutných výdajů. Na možnou pomoc při řešení situace, kdy se člověk ocitne bez zaměstnání nelze u bank a pojišťoven příliš spoléhat, často se vám jejich nabídka mnohonásobně prodraží. Daleko výhodněji si můžete vypomoci nebankovní půjčkou, která je snadněji dostupná a sebemenšího finančního problému vás zbaví jedna dvě. Navíc třeba taková půjčka z trafiky je poskytnuta úplně zdarma. Tolik kolik si půjčíte, zase vrátíte. Žádost o půjčku podáte na internetu, ta je obratem schválena a peníze si můžete vyzvednout v nejbližší trafice, kde si běžně kupujete noviny. Nepotřebujete mít k dispozici ani váš bankovní účet, ručitele či doklad o výši příjmu ze zaměstnání. Půjčka vyplacená v trafice je nejrychlejším způsobem, jak si poradit v tíživé finanční situaci.

Nezvládáte splácet svoje závazky?

Součástí každého rodinného rozpočtu bývají zpravidla i dlouhodobé závazky ve formě spotřebitelské půjčky, hypotéky, splátky pojištění a dalších úvěrů. Zpravidla je lidé sjednávají v době, kdy jsou přesvědčeni o stabilitě svého příjmu a někdy nedokážou domyslet důsledky v jejich dlouhodobém horizontu. V případě ztráty podstatného příjmu ze zaměstnání, kdy nemá rodina nic naspořeno ani nedisponuje žádným majetkem, dochází ke značným komplikacím. Ano, je možno se u půjčky pojistit proti neschopnosti splácet nebo si vyjednat možnost odkladu splátek na příznivější dobu, ale často se tyto varianty v konečném výsledku dost prodraží. Jak ovšem zvládnout splátku hypotečního úvěru v nečekaných situacích? Hypotéku dnes dostanete téměř bez problému, v době nízkých úrokových sazeb je splácení úvěru jednoduché. Hypotéka je však během na dlouhou trať a nikdy nevíte, co vám život za překážky přinese. Určitě se ztrátou zaměstnání, která už potkala kdekoho, nechcete hned přijít o střechu nad hlavou, a proto problémům se splácením úvěru předejděte v samotném počátku sjednání hypotéky. Jednoznačná ochrana před neschopností splácet úvěr neexistuje, každý se nachází v jiné situaci a má jiné možnosti. Dobře nastavená strategie financování vlastního bydlení vám určitě pomůže.
Šetřit peníze znamená myslet na horší časy a to, co máte naspořeno vám nikdo nevezme. Peníze můžete odkládat v bance na spořící účet, většina těchto účtů je zdarma a máte je kdykoliv po ruce.

Peněžní prostředky schováte sami před sebou a nebudete je utrácet za zbytečnosti. Myslete i na fakt, že halíře dělají talíře.

peerpubben / Pixabay