Jak zachránit smazaná data na disku

Pokud se vám ztratily nějaké soubory z vašeho pevného disku, tak hlavně nepanikařte. Poradíme vám jak zachránit smazaná data. Je to snadné, ve většině případů je možné obnovit smazané soubory a jiná data se 100% úspěchem. Hlavní je neztrácet chladnou hlavu a do obnovení se pustit co nejdříve po tom, co jste problém zjistili.

Tento článek vám pomůže vybrat ten nejlepší způsob jak obnovit smazané soubory na vašem pevním disku. Doporučíme vám jak postupovat, abyste měli co největší šance na záchranu dat.

Když je soubor odstraněn z počítače (když kliknete na smazat soubor), tak tento soubor ve skutečnosti není doopravdy smazaný. V operačním systému Windows, který používá většina z nás, se soubor nejprve přesune do koše. Obnova dat na disku je pak velmi snadná. Takže první věc, kterou byste nyní měli udělat, je podívat se do koše. Pokud tam vidíte ztracený soubor, pak na něj stačí jen kliknout a z dialogu vybrat možnost „obnovit“. A soubor se vám objeví znovu zpět v adresáři, odkud jste ho vymazali.

Jak zachránit smazaná data na disku
Jak zachránit smazaná data na disku

Pokud jste mezi tím provedli kompletní smazání dat, vysypání koše, pak je potřeba použít trochu složitější postup pro záchranu vašich dat. Pořád ale není nutné ztrácet hlavu. I když to vypadá, že je soubor smazaný, nemusí tomu tak být. I při mazání souboru se totiž fyzicky nic nestane. Soubor stále není doopravdy odstraněn. Smazání dat v počítači znamená jen to, že počítač „zapomene“ na to že tam soubor byl uložen.  K úplnému odstranění by došlo až v případě formátování pevného disku, nebo ve chvíli, kdy by se na původní místo zapsala jiná data.

Přečtěte si také:  Je výhodnější vlastní byt, nebo pronájem?

Počítač tedy pouze smaže záznam ze seznamu všech souborů v počítači. Počítač si jenom myslí, že místo na disku, kde byl váš soubor je nyní volné, a když to bude potřebovat, tak tam zapíše jiná data. Teprve až po tomto přespání by došlo k opravdové ztrátě souboru.

Čím dříve se tedy pokusíte obnovit svoje soubory, tím větší máte šanci na záchranu vašich dat. Pro obnovení takto smazaných souborů je možné použít celou řadu programů Některé z nich jsou i zadarmo. Mezi ty nejlepší patří asi Recuva, nebo případně můžete vyzkoušet i jiné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *