Farmville online hra na Facebook

Online hra Farmville na Facebook.com
Online hra Farmville na Facebook.com

Online hra farmville kterou je možné hrát v prostředí sociální sítě facebook.cz je novým fenoménem. Tato hra má více než 80 miliónů aktivních hráčů, kteří tuto hru hráli za poslední měsíc. Přitom z pohledu klasické počítačové hry se nejedná ani o pořádnou hru. Farmville nemá žádný děj, není zde žádná složitá strategie. Na první pohled to vypadá, jako něco čemu se člověk věnuje pár minut a pak už si na to nikdy nevzpomene. Opak je ale pravdou.

On-line hra farmville na facebook

Klasičtí počítačoví hráči se asi budou ušklíbat, pokud online hru Farmville označím jako hru. Podle měřítek toho co je to počítačová hra se o pořádné hře nedá mluvit. Přesto je Farmville jednou z nejúspěšnějších her všech dob. O tom že by nějaká hra měla 80 miliónů hráčů se drtivá většina těch „opravdových“ her může nechat tak akorát zdát. Možná se najde jedna nebo dvě výjimky jako například opravdová online hra Warcraft. Podle klasických měřítek je ale facebook hra farmville jen odpočinková online flashovka.

O co jde ve hře farmville?

Návod na farmville je prostý.Hra farmville je simulací (nebrat doslova) hry na farmáře. Hráč, který se rozhodne začít hrát farmville se objeví na farmě která má několik políček (konkrétně 14×14). Hráč si zde může začít sázet semena, která po nějaké době vyrostou. Následně je potřeba úrodu, která ve hře farmville vyrostla sklidit, sklizená pole zorat a znovu zasadit.  Ve hře jsou desítky různých semen. Pro úspěch ve hře je důležité vědět co se vyplatí pěstovat ve hře farmville

Zvířata ve hře farmville

Kromě pěstování semen na polích si hráč může pořídit nějaká zvířata na svou farmville farmu. Hra farmville nabízí velké množství zvířat, nechybí zde ani slepice, krávy, koně, husy a mnoho dalšího. Co se týká zvířat, tam se hra farmville ani moc nesnaží držet reality. Na svou farmville farmu si tak můžete pořídit třeba i slepice které snášejí zlatá vejce. Nebo si můžete pořídit tučňáky a sklízet z nich ledové kostky (o biologii toho moc nevím, ale že by zrovna tučňáci produkovali ledové kostky se mi moc nezdá 🙂 ).

Stromy ve hře farmville

Další možnosti jak rozvinout své farmaření ve farmville je pěstování stromů. Nechybí zde mnoho různých stromů, Ve hře farmville na facebook tak najdete i banánovník, datle, hrušky, jablka, třešně, durman, a mnoho dalších. Na pěstování stromů opět není nic složitého. Za místní farmville měnu (farmville coins) si hráč může koupit ve farmville obchodě strom, umístit ho na svou farmu a pak už jen čeká několik hodin nebo dní na úrodu.

Budovy a zkrášlování farmy ve Farmville

Dále si hráč může svoji farmville farmu vylepšit různými budovami. Ve hře farmville na facebook.com tak najdete desítky různých budov, ať už obytných nebo hospodářských jako jsou stáje pro koně, chlév pro krávy nebo kurník pro slepice. Desítky dalších budov jsou čistě dekorativního charakteru. V oblasti dekorování farmy se každý hráč farmville může doslova vyřádit. Hra farmville má stovky možností jak si farmu zkrášlit. Různé ohrady, zelené živé ploty, květiny, různé doplňky jako lavičky, jezírka, balíky slámy a mnoho dalšího. To je asi jeden z důvodů popularity této hry. Každý hráč farmville si může svoji farmu upravit podle svého vkusu. I když má hra farmville 80 miliónů hráčů tak si troufám tvrdit, že kromě úplných začátečníků byste nenašli dvě identické farmy.

Přečtěte si také:  Online hra Mafia Wars na facebook

Co se vyplatí pěstovat ve farmville?
Co se vyplatí pěstovat ve farmville?

Princip on-line hry farmville na facebook

Celá hra farmville je postavená na tom že musíte neustále klikat. Hlavní činností je obdělávání polí – orání, setí a sklízení. Na to si ve hře můžete pořídit několik strojů, které vám umožní obdělat najednou 4 nebo dokonce 9 polí, ale i tak je u největší farmy její kompletní denní údržba otázkou stovek kliknutí. Pro vaši představu, největší farma má rozměr 24×24 polí, což je 576 políček. Pořádný hráč farmville tedy musí každý den udělat nějaký 1500 kliknutí (jednou na orání, jednou na setí, jednou na sklízení). Z tohoto pohledu je tedy farmville zvlášť v pozdější fázi hry jen pro masochisty. Přesto má tato hra tolik hráčů. Čím to je?

Proč je hra Farmville na facebook tak úspěšná?

Hra farmville je tak úspěšná především díky tomu že nabízí naprosto jednoduchý koncept, I když je hra kompletně v angličtině, tak ji během několika minut pochopí i člověk který o angličtině v životě neslyšel. Hra je také snadno po ruce, je integrovaná do prostředí facebook (ten v nedávné době překročil již 300 miliónů aktivních uživatelů). Hra je také zadarmo (i když se vám samozřejmě snaží vnutit mnoho různých bonusových předmětů a funkcí které jsou placené, pro hraní farmville ale nepotřebujete utratit ani korunu). Hra má také dokonalý sociální marketing. Jakmile ji začnete hrát, hned vás nutí, abyste do hry přivedli nové hráče – větší farmu si totiž můžete pořídit, jen když máte určitý počet sousedů. Hra vám také dává nástroje informovat vše přátele z facebook o každém vašem kroku a úspěchu.

Hra farmville je rozhodně zajímavý směr kterým by se do budoucna mohli ubírat i ostatní hry. To že zatím není možné pomocí webových technologií jako je falsh a javascript provozovat plnohodnotnou počítačovou hru asi tolik nevadí. Myslím, že po úspěchu farmville která je ve své podstatě primitivní se velmi brzy dočkáme mnohem propracovanějších her.  Dovolím si parafrázovat českého velikána a jeho výrok o tom že budoucnost patří aluminiu. Můj názor je že budoucnost (alespoň několik následujících let) patří facebook a online hrám jako je právě farmville!

Více o hře Farmville na blogu o hře farmville kde najdete další ifnformace, tipy a triky farmville a mnoho dalších zajímavostí o této hře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *