Bezplatná právní pomoc – právník zdarma

V každém demokratickém státě, kam se česká republika určitě řadí, by měl mít každý občan rovný přístup k zákonům. Právem každého občana je pak obracet se na soud, pokud jsou porušena jeho práva nebo zákonné nároky. Dalším základním předpokladem právní státu je pak i to, že každý má právo, aby ho u soudu zastupoval jeho obhájce nebo právník.

Co ale dělat pokud si právníka nebo advokáta nemůžete dovolit? Existuje nějaká bezplatná právní pomoc, na kterou by měli nárok ti, kdo nemají prostředky na zaplacení vlastního právníka nebo advokáta?

Bezplatná právní pomoc - právník zdarma

Bezplatná právní pomoc - právník zdarma

I na podobné situace zákony pamatují. Podle zákona tak má každý nemajetný člověk právo požádat o soud o prominutí soudních poplatků. Stejně tak může být přidělen i právník zdarma, pokud si to vyžaduje situace nebo pokud žadatel prokáže oprávněnost své žádostí o bezplatnou právní pomoc.

Zákony ale mají jedno omezení. Přiznávají právo na přidělení bezplatného právního zástupce až v průběhu soudního řízení. Jedinou možností, jak získat bezplatnou právní pomoc mimo soudní řízení pak nabízí pouze Česká advokátní komora.

Pokud se dostanete do situace, kdy sice potřebujete pomoc nebo radu a nejedná se o soudní spor, tak můžete využít i nabídky právní poradny. Právní poradna zdarma se dá najít na různých místech na internetu. Většina těchto online poraden je provozována zdarma a bez požadavku na úhradu jakýchkoliv peněz.

Pokud vás tedy trápí nějaký obecný problém, například když vám zaměstnavatel dá neoprávněně výpověď, nebo když vám hrozí exekuce nebo třeba když potřebujete poradit jak sepsat smlouvu o pronájmu bytu, tak se v klidu můžete obrátit na první poradnu zdarma a určitě se dozvíte, co potřebuje.

  14komentářů

 1. soňa   •  

  Dobrý den . prosím potřebovala bych poradit co mám dělat mám problém a nevím co dál.letos v květnu mi končila smlouva u T-mobilu tudíž jsem už v lednu dopředu poslala doporučený dopis na poště, že dále nechci tuto službu využívat do dnešního dne mi nic nepřišlo žádna odpověď spíš naopak chodí mi faktury nadále ale ja nejsem ochotna tyto faktury platit ani jejich penalizace jelikož jsem posílala doporučeně dopis a ne jen to aji meil jenomže nikdo se mnou nekomunikuje dokonce ani zaměstnanci na pobočce.ja už jsem víc než rok u jiného operatora a sim s t mobilu ani už nemám.Předem děkuji za odpověď.

  • Jak na to?   •     Author

   Je nutné obrátit se na Tmobile a podat reklamaci na faktury které vám zasílají. Bude nejlepší napsat nový doporučený dopis, uvést čísla faktur a částky, které reklamujete a současně doložit kdy a jak jste požádala o ukončení smlouvy.

 2. soňa   •  

  a musím toto platit

  • soňa   •  

   myslím ty faktury co mi poslali jak k tomu příjdu. jsou povini do 30. dni přece reagovat ne teda odpovědět. děkuji za odpověd

 3. rene   •  

  dobry den chtel sem se zeptat ziju s pritelkyni a cekame dite jenze ma stanoveneho opatrovnika ma omezeni k pravnimu ukonum je mozne abych byl ja jejim opatrovnikem a co bych mel udelat dekuji predem

 4. Andrea   •  

  Dobrý den přeji,

  Mám problém ohledně veřejného urážení na sociálních sitích . Mám šanci s pomocí právníka tento spor vyhrát?

  Děkuji

 5. jana   •  

  Dobrý večer,měla bych na vás otázku.Syn z dětského časopisu odpověděl na soutěž ve kterém vyhrál batoh a s ním mu byly doručeny kartičky se zvířaty za 159kč.Částku jsme uhradili.Po zhruba 2.měsících mu došel dopis,ve kterém bylo napsáno,že mu byly poslány další karty,které nejsou zaplaceny.Volala jsem do oné společnosti a bylo mi sděleno,že mu již odeslali 3 zásilky a ani jedna nebyla uhrazena.Zásilky byly posílány pouze obyčejným dopisem.Minulý týden přišlo že oná společnost dává věc exekutorovi.Chtěla bych Vás poprosit o radu,zda je možné částku za neobdržené zboží neplatit,nebo mám složenku co nám přišla zaplatit?Děkuji moc.

 6. Pavlína   •  

  Dobry večer.měla bych na Vás otázku. před několika měsicí, jsem se odstěhovala s rodinného domku, který sme měli v nájmu. Po odstěhování se dům prodal nějaké rodině. Tu rodinu neznám, a ani v tom domě zatím nebydlí. Potřebovala bych jít do schránky, která je zvenku bránky.Protože jsem se dozvěděla že mi tam došly nějaké dopisy.Tak jsem se chtěla optat, zda nebudu v rozporu s právem, (myslím to tak jako že vstupuji na cizí pozemek, nebo šaham do cizí schránky), když tam doju, vezmu si jenom svou poštu a zbytek tam necham? Ještě jsem zapoměla uvést že mam v tom domě pořád trvalé bydliště.
  Dekuji moc za odpověd

 7. Smolík Igor   •  

  Dobrý den,mám dotaz pracoval jsem jako horník na uranových dolech Dolní Rožínka 12,5 roku a rozvázal jsem pracovní poměr dle paragrafu 52d po dosažení přípustné expozice 2100 směn v podzemí.Jde mi o to,že firma Pohl Praha mi nabídla zaměstnání jako důlní zámečník,jedná se o práci i pod povrchem cca 10-30m při ražení kolektorů zda-li toto povolání vůbec mohu vykonávat,,když se už nejedná o práci v hlubinném dole ,ale práce pod povrchem.Děkuji mnohokrát za pomoc.Zaměstnanci firmy Pohl mají expozici 4000 směn.

 8. Veronika Boublikova   •  

  Dobry den.Chtela jsem se Vas zeptat.Jsem na nemocenske z duvodu rizikove tehotenstvy.Mam peti leteho synka a jsem bohuzel samozivitelka.Dostala jsem nemocenskou kolem 1000 kc od zamestnavatele.Jak to je a co mam v takovem pripade delat?Kolik bych spravne mela brat?Dekuji Veronika

 9. Oldřich Pašek   •  

  JAKÁ MUŽE BÝT SANKCE ZA TO JEŠTĚ JSEM NEPODEPSAL KUPNÍ SMLOUVU NA BYT A MAM ZAPLACENÝ REZERVAČNÍ POPLATEK 20000 TIS. REZERVACE MI KONČÍ ZA TÝDEN A JÁ O TUTO KOUPI BYTU JIŽ NEMÁM ZÁJEM , LZE NA MNE UVALIT NĚJAKOU SANCI PŘEDEM DĚKUJI ZA RADU .

 10. Ivana Karobová   •  

  Dobrý den potřebuji poradit avůbec nevím na koho se obrátit. Mám od 18 ti let půjčku na videokameru u firmy Home credit a.s. Krátce poté jsem přišla o práci a bohužel jsem splátky nesplácela.Dluh mi narost až do výše 53000 Kč. Splácím po 500Kč téměř 3 roky ale úroky stále narůstají. Nemám momentálně finan. prostředky na splacení celého dluhu ani na většíměsíční splátky. Žádala jsem o prominutí úroku a stopnutí narůstání dalších úroků. Psala jsem na přímo Home credit i na exekuční oddělení který dluh přebral. Nikdo mi nedokázal pořádně odpovědět na koho se obrátit a jakou přesně žádost si napsat. Proto prosím o pomoc Vás. Splácím 3 roky a to je pro mě dost velká částka peněz. Navíc při dalším narůstání úroku s takovou nikdy svůj dluh nesplatím. Je mi 25 let a konečně chci být bez dluhu.Myslím že za svou blbost z mládí jsem už dost zaplatila. Děkuji za vaší pomoc. S pozdravem Ivana Karobová

 11. ALENKA   •  

  Dobrý deň prajem, zamestnávateľ mi chce dať uhradiť 340 euro za neprevzatie balíka, ktorým som prevzatie potvrdila svojím podpisom. Samozrejme z mojej nevedomosti som bola oklamaná kuriérom, ktorý sa vyhovoril na mňa a môj posledný kontakt s balíkom. Je nejaká možnosť ako mu to dokázať? ďakujem

 12. igor   •  

  Dobrý den.Chtěl jsem se zeptat ohledně dědictví.Otec během života veškerý majetek,dům přepsal na svou druhou manželku.Mám já jako syn nárok na nějaký majetek po jeho smrti.Jsem syn z prvního manželství.Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *